VIDEO VÝBUCHU a nový start rakety Antares 2 roky poté

V roce 2014 zmizela raketa Antares v plamenech. Její návrat a tentokrát úspěšný start znamená dopravení zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Výbuch komerční rakety Antares

Odpočítávání dospělo k nule a místo důstojného startu se mohutná raketa Antares několik vteřin po startu změnila v ohnivou kouli. Start probíhal z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island ve státě Virginie.

 

Ke splnění mise, tedy vynesení nákladní lodě Cygnus s téměř 2,3 tunami nákladu včetně vědeckého materiálu určeného pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, tehdy nedošlo.

Jako Fénix z popela

Nyní se nepilotovaná raketa Antares se zásobovací lodí Cygnus vrací. Cíl je stejný, Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), k níž vystartovala v pondělí z kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. Loď by ke stanici měla dorazit v neděli. Stejná raketa, stejné místo startu, jen tentokrát beze ztrát.

Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA vyrazila raketa poháněná dvojicí motorů ruské výroby bez viditelných problémů v 19:45 místního času (dnes 1:45 SELČ). Start byl odložen o pět minut, aby mohl řídící tým překontrolovat seznam přepravovaných věcí.

 

Obavy vystřídalo nadšení

Cygnus na palubě veze přibližně 2,4 tuny potravin a zásob pro šestičlennou posádku, technického vybavení a potřeb k vědeckým experimentům na ISS.

"Je to taková radost, když pozorujete ten stroj při vzletu... Jsem hrozně šťastná, že je Antares zpátky," řekla podle agentury Reuters šéfka programátorů projektu Amanda Davisová.

 

Firma se vrátila k tomuto typu nosné rakety dva roky poté, co Antares explodoval několik sekund po startu. Šlo o první nehodu od chvíle, kdy si NASA najala soukromé firmy na přepravu nákladů k ISS.

Význam obnoveného Antaresu pro NASA vzrostl poté, co byla začátkem září při nehodě během tankování zničena raketa Falcon 9 konkurenční soukromé společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska.

 

Kolik stojí ISS

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Životnost této vesmírné laboratoře 400 kilometrů nad zemským povrchem byla zatím prodloužena do roku 2024.

Cygnus k ní dorazí až v neděli, neboť bude na oběžné dráze čekat, až se s ISS spojí ruská loď Sojuz, která tam veze nové tři členy šestičlenné posádky stanice.

ČTK 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama