VIDEO: Sledujte, jak to kometa napálila do Slunce

Na začátku tohoto týdne se podařilo natočit úžasné video: maličká kometa byla vtažena do Slunce.
Kometa narazila do Slunce

Američtí astronomové si dráhy drobné komety všimli už, když se ke Slunci přibližovala – a protože dokázali spočítat a tedy i předpovědět její dráhu, bedlivě ji sledovali. Mířila totiž přímo ke Slunci.

A tak se jim podařilo nafilmovat, jak do Slunce narazila. Jedinečné záběry pořídili vědci z NASA a ESA pomocí družice SOHO, která monitoruje, co se děje na Slunci.

Podívejte se na video sami:

Podle Karla Battamse z U.S. Naval Research Lab byla kometa opravdu velice drobná – v průměru měřila maximálně několik desítek metrů. Zřejmě se vypařila jen několik okamžiků poté, co vstoupila do atmosféry Slunce.

Co se stane, když kometa narazí do Slunce?

Zvláštní shodou náhod jen o několik okamžiků později došlo k obrovské sluneční erupci. Samozřejmě se nabízí úvaha, zda nešlo o reakci na zásah kometou, ale podle astronomů jde opravdu jen o naprostou náhodu. Tam malý objekt nemohl mít na Slunce vůbec žádný vliv.

Jasně to vysvětlili na serveru Spaceweather: „Komety jsou příliš malé na to, aby nějak narušili magnetické pole Slunce. Tato kometa se navíc vypařila, ještě než na jeho povrch dopadla." Stejně jako u jiných komet, které podobně do Slunce narazily, šlo zřejmě o zástupce tzv. Kreutzových komet pojmenovaných podle německého astronoma Heinricha Kreutze, který je v 19. století pozoroval a zkoumal.

Kometa - Obrázek 1

Kolem Země proletí kometa jasnější než Měsíc v úplňku

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama