VIDEO: Rok sondy Curiosity na Marsu. Ve dvou minutách

Kdyby to byl sci-fi film, znělo by to úžasné: malý opuštěný robot rok bloudí po cizí nepřátelské planetě. Ale ani realita není k zahození!
curiosity vrtá

Dnes je to přesně šest let, co na Marsu přistála sonda Curiosity. Po roční cestě vesmírem bez problémů dosedla na povrch Rudé planety a od té doby tam zkoumá a zkoumá. A zkoumá.

Curiosity (správně se jmenuje Mars Science Laboratory) není žádný rychlí; po povrchu Marsu se pohybuje velmi poklidným tempem, proti kterému je i šnek závodníkem Formule 1. Proto se v podstatě celý rok vozítka na Marsu podařilo sestříhat do pouhých dvou minut. Jen se na to podívejte.

Záběry pocházejí z kamery umístěné na přední části sondy:

Curiosity je kosmická sonda americké NASA určená pro průzkum povrchu Marsu. MSL je pětkrát těžší a nese desetkrát více vědeckých přístrojů než předchozí vozítka Spiritnebo Opportunity. Veze více moderních přístrojů než kterákoliv dřívější mise na Mars, a to včetně nástrojů a vybavení, které na místě umožní analýzu prášků vyvrtaných z hornin.

Hlavním cílem vozítka je zjistit, zda v minulosti nebo přítomnosti existovaly na Marsu podmínky pro mikrobiální život. Nebude přímo hledat pozůstatky případných mikroorganismů. Přístroje pro vozítko připravily vědecké organizace Spojených států, Kanady, Německa, Francie, Ruska a Španělska. Očekávaná životnost vozítka MSL je alespoň jeden marsovský rok (685 pozemských dní), což umožní prozkoumat území o větší rozloze, než byla schopna předchozí vozítka. Celkové náklady projektu byly vyčísleny na 2,3 miliardy USD.

FOTO: NASA

Na Marsu mohl být život, potvrdila sonda Curiosity


Projekt má čtyři cíle:

• zjistit, zda na Marsu jsou nebo někdy byly podmínky pro vznik života

• analyzovat atmosféru Marsu

• zkoumat geologii Marsu

• připravit průzkum planety lidmi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama