VIDEO: Proleťte se největším kaňonem ve Sluneční soustavě!

Naše pozemské kaňony jsou proti těm na jiných planetách opravdu titěrné. Podívejte se do toho vůbec největšího, jaký známe.
Hebes Chasma

Kdyby se nejvyšší pozemská hora zasadila na dno nejhlubšího marsovského kráteru, ztratila by se tam.

Valles Marineris je hluboké 10 kilometrů a dlouhé 4000 kilometrů. Těmito luxusními mírami se zapsalo nejen do pomyslné marsovské Guinessovy knihy rekordů, ale rovnou i do té celovesmírné. Neznáme zatím hlubší kaňon – jistě někde existuje, ale Valles Marineris je jediný doložitelný rekordman.

Právě toto monstrózní údolí v posledních měsících zkoumala sonda Mars Express, kterou provozuje Evropská vesmírná agentura ESA. A podle údajů, které získala, pak experti vytvořili následující filmeček:

Soustředí se na průlet v osmikilometrové hloubce severní částí kaňonu, která se nazývá Hebnes Chasma. V obrovské jizvě zde sonda našla minerály schopné vázat na sebe vodu – to naznačuje, že právě tudy mohly ve stovky milionů vzdálené minulosti Marsu téct obrovské proudy vody. S velkou pravděpodobností souvisí kaňon s vulkanickou oblastí Tarsis, místem, kde stojí obří sopka Olympus Mons.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama