Vesmírná krize je zažehnána: na ISS dorazila majonéza!

Vypadá to, že je ve vesmíru všechno v pořádku...
Selfie u ISS

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes, šest hodin po startu z kosmodromu Bajkonur, přistála ruská nákladní loď Progress M-26M, která dopravila zásoby tamní posádce. Informovala o tom agentura DPA.

Progress přivezl podle agentury TASS na palubě téměř dvě a půl tuny nejrůznějšího nákladu, především vodu, kyslík, poštu a potraviny, včetně 20 kilogramů ovoce a zeleniny. Konkrétně jde o jablka, pomeranče, grapefruity a cibuli. Potravinová zásilka ale obsahuje na přání kosmonautů i majonézu.

Rusům dorazilo americké jídlo

Podle vedoucího zásobovacího oddělení ISS Alexandra Agurejeva se ruští členové osazenstva vesmírné stanice mohou těšit i na americké potraviny, o které projevili zájem a které se cestou zdržely na ruské celnici. Na zásah představitelů ruské kosmické agentury Roskosmos se je však podařilo včas připravit k odeslání na oběžnou dráhu.

Ruský astronaut

Ruští astronauti mají problém. Na ISS jim chybí dobroty

"Poskytujeme ruské posádce základní porce kosmické stravy, ale každý kosmonaut si může navíc volně objednat až 12 porcí zahraniční výroby. Nevíme, co si tentokrát objednali," sdělil už v lednu moskevský Ústav lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd, který je odpovědný za výživu ruských kosmonautů.

Na palubě stanice je nyní šestičlenná posádka – Rusové Jelena Serovová, Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov, Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Američané Terry Virts a Barry Wilmore.

"Pro obě kosmonautky na ISS jsme zabalili i dodatečná překvapení ke svatému Valentýnovi," citovala DPA zástupce moskevského ústavu. Pro Škaplerova přivezl Progress dárky, protože v pátek ve výšce asi 400 kilometrů nad povrchem Země oslaví 42. narozeniny.

Ruský vesmírný kamion

Progress M-26M je podle agentury TASS jednou z posledních nákladních lodí nynější série. Dvě poletí ještě letos a poslední, Progress M-29M, v dubnu příštího roku. Nová, modernizovaná verze ruských vesmírných kamionů, Progress MS, by se měla představit už letos 22. října.

Výměna ale čeká i nosné rakety, které ruské nákladní lodě vynášejí na oběžnou dráhu. Nynější Sojuz-U nahradí nové nosiče Sojuz-2.1a, jejichž letové testy jsou plánovány na letošní a příští rok.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

 

Čínská vlajka na Měsíci

Čína chce postavit konkurenci ISS. Kam s tím míří?


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama