Válka o vesmír pokračuje: USA chtějí vyšachovat Rusko

NASA pověří dopravou astronautů do vesmíru Boeing a SpaceX. A co ruské lodě?
Vesmírné šachy

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si k zajištění přepravy posádek do vesmíru vybral společnost Boeing společně se soukromou firmou SpaceX. Oznámili to zástupci NASA na dnešní tiskové konferenci v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Nová vesmírná loď by měla dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) místo Rusů, na kterých jsou nyní Američané v tomto ohledu závislí. Vztahy Washingtonu a Moskvy se přitom po ruském obsazení Krymu výrazně zhoršily, poznamenala agentura Reuters.

Americká vesmírná agentura si do užšího výběru zvolila kromě společností Boeing a SpaceX i firmy Sierra Nevada a Blue Origin. Právě SpaceX byla považovaná za favorita, již nyní totiž prostřednictvím raket Falcon 9 vynáší satelity do kosmu a vesmírnou nákladní lodí Dragon zásobuje Mezinárodní vesmírnou stanici.

Smlouva s oběma společnostmi má podle DPA objem 6,8 miliardy dolarů (144,7 miliardy Kč). Američané přestali vypravovat raketoplány do vesmíru v roce 2011. Od té doby využívaly USA převážně ruské kosmické lodě – ale mezinárodní napětí je nutí, aby od tohoto modelu upustily a přišly s něčím jistějším...

ČTK

Ve vesmíru se v poslední době odehrávají samé zásadní věci:

Foton-m4

Smrt kvůli sexu na oběžné dráze. Trable ruského vesmírného výzkumu

Pivo na Měsíci

Zásadní vědecký pokus ve vesmíru: jaký vliv má gravitace na whisky?

Startram - Obrázek 2

Vesmírná šalina: dostaneme se do kosmu tramvají?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama