Sledujte ON-LINE: dnes startujte kosmická raketa Dragon!

Další pokus o start lodi Dragon se má uskutečnit dnes v sobotu od 10:47. Sledujte on-line na ZOOMu!
Start kosmické rakety

Další pokus o start americké soukromé zásobovací lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) z floridského Mysu Canaveral se má uskutečnit v sobotu ve 4:47 tamního času (10:47 SEČ). Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Úterní pokus byl přerušen na poslední chvíli kvůli technickému problému na nosné raketě Falcon 9.

Bezpilotní loď Dragon od firmy SpaceX měl šestičlenné posádce orbitálního komplexu přivést přes 2200 kilogramů zásob už před Vánocemi, ale už v polovině prosince byl start dvakrát odložen kvůli nutnosti otestovat raketové motory. V úterý bylo odpočítávání zastaveno necelé dvě minuty před plánovaným startem, podle NASA kvůli problémům s pohonem nosné rakety.

TADY JE ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ NASA

 

Pokud by ani sobotní pokus nevyšel, naskytne se další příležitost ke startu příští úterý v 3:36 (9:36 SEČ), uvedla NASA.

Na palubě orbitální stanice jsou nyní dvě ženy - Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Ruska Jelena Serovová. S nimi tam pobývají Američané Terry Virts a Barry Wilmore a Rusové Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov.

Velké a důležité pro všechny

Společnost SpaceX zamýšlí při startu Dragonu také vyzkoušet přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na neukotvené námořní plošině. Nějakou dobu totiž testuje možnost opakovaného využívání prvního stupně raket, což by přispělo ke snížení nákladů letů do vesmíru.

SpaceX je nyní jednou ze dvou amerických soukromých společností, které NASA pomáhají se zásobováním ISS. Poslední pokus o vyslání zásob nákladní loď Cygnus firmy Orbital Sciences skončil na konci října explozí nosné rakety Antares krátce po startu ze státu Virginie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama