Sledujte dnes oblohu, uvidíte obří Jupiter!

Na noční obloze je v těchto dnech dobře vidět Jupiter, bude nejblíže Zemi...
Jupiter a Země, srovnání velikostí

Únorová obloha patří podle astronomů největší planetě sluneční soustavy - Jupiteru. V pátek se nejvíce přiblíží Zemi, a to na vzdálenost asi 650 milionů kilometrů. Planeta bude přesně na opačném konci oblohy než Slunce, a bude tedy vidět po celou noc. Podmínky pro pozorování této planety jsou velmi příznivé, informoval ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Lidé podle něj poznají Jupiter snadno. Po Měsíci a Venuši, která ale zapadá hned večer, je nyní nejjasnějším tělesem noční oblohy. Kromě Jupiteru a Venuše, které se přezdívá večernice, je v těchto dnech možné pozorovat také další planetu sluneční soustavy - Mars, který je ovšem mnohem méně výrazný. Na ranní obloze je vidět také Saturn.

Rudá skvrna na planetě Jupiter

Obří astronomická záhada: Rudá skvrna na Jupiteru mizí

Jupiter má větší hmotnost než všechny ostatní planety sluneční soustavy dohromady. Je dvanáctkrát větší než Země. Je možné ho pozorovat pouhým okem, nejlépe vynikne za bezměsíční noci. Jeho skutečnou nádheru je ale možné spatřit až dalekohledem. Jupiter má velkou rodinu měsíců, dosud jich astronomové objevili 67. Čtyři největší dosahují svými rozměry velikosti planety Merkuru a objevil je Galileo Galilei.

Na Jupiteru lze pozorovat tmavé a světlé pásy v atmosféře planety a také známou rudou skvrnu - obrovský vír pozorovaný na Jupiteru již od vynálezu prvních dalekohledů.

Letos čekají zájemce o astronomii dva mimořádné úkazy - 20. března částečné zatmění Slunce a 28. září úplné zatmění Měsíce. Více informací o dění na obloze najdou odborníci i laici na webu České astronomické společnosti www.astro.cz.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

 

Asteroid s prstencem

Je to mini Jupiter! Vědci našli další těleso s prstencem


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama