Skrývají se v naší sluneční soustavě neznámé planety? Šance na jejich objev roste!

Skrývá sluneční soustava další dvě velké planety a budou se znovu přepisovat učebnice? Čtěte:
Podivná planeta

Ve sluneční soustavě zůstalo po vyřazení Pluta už jen osm planet – ale je dost dobře možné, že jich už brzy bude 10. Již řadu let se pátrá po záhadné Planetě X ležící až za Neptunem; a teď se zdá, že tam jsou dokonce dvě – a pořádně velké navíc!

Daleko za oběžnými drahami Neptuna a Pluta existují další vesmírná tělesa, která jsou ještě svázaná s gravitací Slunce a obíhají kolem něj. Teprve před pár lety byly objeveny planetky Senda a 2102 VP116 – obíhají kolem naší hvězdy stokrát dál než Země… Zajímavé na nich je, že jsou blíže ke Slunci než k Oortově oblaku – a tedy z něj nejspíš nepocházejí. Kde se ve sluneční soustavě vzaly, není vůbec jasné.

Anketa

Věříte, že za Neptunem existují další planety?

Každopádně z jejich chování se dá získat mnoho informací o velmi vzdáleném vesmírném prostoru – tedy alespoň pokud budeme věřit nové studii astronomů Carlose a Raula de la Fuente Marcosových z madridské univerzity. Podle jejich analýz několika různých scénářů je značně pravděpodobné, že za Plutem existují ještě další dvě velké planety.

Kvůli vyšší přesnosti Mezinárodní astronomická unie (IAU) přijala v r. 1976 novou definici, podle které je astronomická jednotka rovna délce poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s).  V odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters s touto myšlenkou souhlasil i italský astronom Lorenzo Iorio; ten dokonce odhadl, že by se tento objekt (nebo objekty) měl nacházet asi 500 astronomických jednotek od Slunce. Jen pro připomenutí: astronomická jednotka je přibližně vzdálenost Země od Slunce…

Jiní vědci jsou poněkud skeptičtější a tvrdí, že tím, co ovlivňuje vzdálená vesmírná tělesa, je právě Neptun. Každopádně na okraj naší sluneční soustavy se nyní opět upírá větší pozornost astronomů, kteří zde pátrají po různě velkých planetkách…

Toto jsou největší planetky, které se pohybují za Neptunem:

Transneptunální planety Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama