Saturnův měsíc vypadá jako vosí plástev. Co za tím vězí?

Před devíti lety se stalo sondě Cassini něco divného – odrazil se na ni velmi silný paprsek záření. Teď konečně víme, jak se to stalo...
Měsíc Hyperion

Sonda Cassini vyfotografovala Hyperion, jeden ze Saturnových měsíců. A záběry jsou to velice, velice podivné… A nejen snímky, ale i data, která z tohoto měsíce získala, jsou zvláštní.

Už roku 2005, když prolétala sonda kolem Hyperionu, zaznamenala něco výjimečného. Z povrchu měsíce se na ni odrazil silný proud elektronů. Ukázalo se, že je celý jeho povrch nabitý elektrostatickým nábojem. Během dalších letů získali američtí experti z NASA další údaje, zejména fotografie.

Můžete být klidní, byť to tak vypadá, na Hyperionu nesídlí žádné obří vesmírné vosy. Tedy zatím si jich žádná sonda ani teleskop nevšimly… Povrch měsíce je porézní a z velké části je tvořen ledem a neustále ho bombarduje ultrafialové záření ze Slunce. Navíc je vystaven působení nabitých částic ze silné magnetosféry Saturnu. Výsledkem je, že se od něj částice odrážejí v podivných úhlech a často zesílené.

Anketa

Věříte, že ve vesmíru jsou nějaké cizí civlizace?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

 

Hyperion je relativně malé těleso, měří asi 180 x 120 kilometrů, ale jeho vlastnosti astronomy matou už od jeho objevu, tedy od roku 1848. Má velmi chaotickou rotaci, zřejmě je asi ze 40 procent tvořen jen prázdným prostorem a stále se tak úplně netuší, jak něco takového mohlo vzniknout.

Nejpravděpodobnější verze říká, že Hyperion je „potomkem“ nějakého většího vesmírného tělesa, které se rozbilo na menší části. Hyperion by z něj mohl tvořit asi třetinu, kam se poděly zbytky, to nikdo netuší…

ZAJÍMÁ VÁS SATURN A JEHO OKOLÍ? TAK ČTĚTE!

Saturnský šestiúhelník

Záhadný šestiúhelník na Saturnu: nové záběry vám vyrazí dech

 

Saturnův měsíc Enceladus

U Saturnu je obří oceán velký jako Česká republika. Dokážeme na tom vydělat?

 

Okolí Saturnu, umělcova představa

Jak to chutná v okolí Saturnu? Vědci to zjistili!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama