Ruský vesmírný výzkum má průšvih. Rakety létat nebudou...

Stavba nového ruského kosmodromu je ve čtyřměsíčním skluzu...
Úpadek astronauta

Výstavba nového ruského kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě se dostala do problémů, stavbaři oznámili čtyřměsíční skluz, na staveništi panuje nepořádek, vázne financování. Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který je ve vládě odpovědný za zbrojní program a kosmický výzkum, dnes k posílení kontroly povolal armádu. První raketa má z nového kosmodromu startovat už letos v prosinci.

Vostočnyj, který vyrůstá v Amurské oblasti na východě země nedaleko hranic s Čínou, má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu. Na stavbu nového kosmodromu dosud Moskva vynaložila přes 100 miliard rublů. Komplex by měl být dokončen do roku 2018, kdy se také počítá s prvním startem pilotovaného letu.

Sliby chyby

První automatická raketa má ale startovat už letos a ze zpráv ruských médií vyplývá, že termín je ohrožen. Rogozin přitom dal prezidentu Vladimiru Putinovi už loni slib, že prosincový start první rakety Sojuz se uskuteční. Sám vicepremiér chce nyní organizovat pravidelné měsíční kontroly, případy porušování zákonů se budou "řešit jinde", napsala agentura TASS.

Stavbaři nového kosmodromu si opakovaně stěžují na zdržování výplat, kosmická agentura Roskosmos kvůli nepořádkům na staveništi odmítá montovat drahé technické zařízení. V objektech, v nichž má být instalována citlivá elektronika, je prý špína a nefunguje klimatizace. Roskosmos vládu žádá o vyslání nových pracovních brigád a o rozšířené financování.

Práce na startovních rampách zaostávají čtyři měsíce za harmonogramem, na infrastruktuře je skluz tři měsíce a na řídícím a kontrolním stanovišti dva, píše TASS. Zpoždění se postupně zvyšuje. Zastavit skluz má plán vicepremiéra Rogozina, podle něhož převezme kontrolu výstavby armáda. Příslušný návrh má už prý na stole prezident Putin.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama