Ruská raketa, nad kterou ztratili kontrolu, se řítí k zemi. Mezi místy, kam může dopadnout, je i Česko

Zkázu Progressu prý zavinila exploze při oddělení třetího stupně - odborníci už ví, jak problém vznikl, teď upřesňují, kam raketa spadne...
Progress se zřítí. Je jen otázkou, kdy

Pravděpodobnou příčinou zkázy ruské nákladní kosmické lodi Progress byla exploze při oddělení třetího stupně nosné rakety. Napsala to dnes agentura Interfax s odvoláním na informace kosmické agentury Roskosmos. Definitivní závěry vyšetřování by měly být zveřejněny do poloviny května.

Progress se po úterním startu ocitl na nesprávné oběžné dráze, a protože nepřijímá žádné povely ze Země, je jeho pád nevyhnutelný. Podle původních plánů měla loď dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 2,5 tuny nákladu. Ty nyní shoří v atmosféře, část úlomků Progressu ale možná dopadne na povrch Země.

Informace o době dopadu případných zbytků lodi se různí. Podle středeční zprávy Roskosmosu by k tomu mohlo dojít mezi 7. a 11. květnem, dnešní zprávy z Ruska hovoří o datu 5. až 7. května.

Je Česko v ohrožení?

Případné úlomky by měly dopadnout kdekoli v prostoru mezi 52. rovnoběžkami severní a jižní šířky, tedy v pásu, ve kterém se mimo jiné nachází i celé Česko či Slovensko. Přesnější místo ruské úřady oznámí dva dny před dopadem, uvedla dnes agentura Interfax. Dvě třetiny plochy předpokládaného dopadu tvoří oceán.

Kolem Progressu, který neřízeně krouží kolem Země a rotuje kolem vlastní osy, objevili ruští odborníci shluk úlomků, který je zřejmě důsledkem exploze při oddělení lodi od třetího stupně, uvedl Interfax. Sledování Progressu odhalilo netěsnost bloku hnacích agregátů a únik plynu z potrubí. Několik desítek úlomků objevily kolem havarovaného Progressu i americké dalekohledy.

Ruští odborníci připouštějí, že havárie Progressu může kvůli konstrukční podobnosti ohrozit pilotovaný let kosmické lodi Sojuz plánovaný na 26. května. Na palubě Sojuzu se mají k ISS vydat ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, Američan Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama