Ruská raketa je v obrovských problémech. Vypadá to, že zanikne!

Ruskému Progressu se neotevřely antény, je na chybné oběžné dráze.
Progress startuje

Do problémů se dnes krátce po startu dostala ruská nákladní kosmická loď Progress, která odstartovala z Bajkonuru k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle agentury Interfax se nerozevřely vysílací antény a na Zemi nepřicházejí žádná letová data. Progress se kromě toho pohybuje na jiné oběžné dráze, než byla stanovena. Let k ISS byl převeden do delšího dvoudenního režimu místo předpokládaného šestihodinového.

Experti ruského Roskosmosu zatím neznají důvod vzniklých potíží. Sluneční baterie se rozevřely podle plánu, ale tři z pěti vysílacích antén údajně zůstaly zavřené. V důsledku toho do pozemního střediska nepřicházejí telemetrické údaje, tedy data o průběhu letu a výkonu hnacích agregátů.

Antény Progress podle agentury TASS potřebuje i k automatickému připojení k ISS. Pokud se je nepodaří na dálku aktivovat, může pozemní řídící středisko použít záložní ruční režim přiblížení.

Kde se stala chyba?

Problémem je podle ruských expertů také oběžná dráha, na niž nákladní loď vynesla nosná raketa Sojuz. Kvůli poruše jednoho z jejích stupňů se nyní Progress pohybuje na jiné oběžné dráze, než bylo stanoveno.

Velení americké protivzdušné a kosmické obrany NORAD dnes oznámilo, že ruská loď se pohybuje na takzvané "krátkodobé oběžné dráze". Znamená to podle amerických expertů, že pokud nebude letová dráha Progressu upravena, nákladní loď pravděpodobně čeká zkáza.

Ruské pilotované i nepilotované lety k ISS od loňska přešly na zkrácený, šestihodinový režim. Vedení Roskosmosu dnes podle Interfaxu rozhodlo, že kvůli technickým problémům poletí Progress k ISS dva dny. S mezinárodní stanicí se měl podle původního plánu spojit dnes v 15:07 SELČ.

Vezl prapory, stuhy a zásoby

Let Progressu má být příspěvkem k oslavám 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Čelo nosné rakety Sojuz bylo vyzdobeno vyobrazením ruského Řádu velké vlastenecké války a čestné svatojiřské stuhy. Několik stuh, které jsou v Rusku tradičním symbolem vojenské cti, veze Progress i šestičlenné rusko-americko-italské posádce ISS. Na palubě je i kopie jednoho z vítězných válečných praporů Rudé armády.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama