První vesmírná zahrada: NASA začala na ISS pěstovat zeleninu

Sen o vesmírných koloniích je zase o krůček blíž – už si na ISS dokážeme vypěstovat první zeleninu!
Veggie, zahrada na ISS

V pondělí odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici zásobovací loď Dragon – a na palubě měla první vesmírnou zahradu. Poprvé v dějinách si teď budou moci astronauti sami vypěstovat jídlo! A zahrada je navíc úžasně fotogenická…

Není to samozřejmě jen tak nějaká zahrada, jde o sofistikovaný systém nazvaný Veggie neboli Vegetable Production System. Astronautům dá čerstvou úrodu každých 28 dní. Jde o první zdroj potravy, kterou si obyvatelé ISS mohou sami vyrobit; doposud sloužily všechny rostliny i květináče výhradně k vědeckým účelům.

A ještě jednu výhodu má: umožní astronautům, kteří se na ISS potýkají s monotónní prací, najít si něco, co jim dá novou motivaci. Například při experimentu Mars 500, kdy se simulovala v uzavřeném prostředí cesta posádky na Mars, se malá zahrádka ukázala jako jedním z nejúspěšnějších řešení nudy a depresí.

V systému Veggie se bude zatím pěstovat jediná plodina – ale plánuje se, že v budoucnosti by v něm měly růst i další. Je velmi variabilní a dá se využít pro pěstování celé řady rychle rostoucích plodin: od hlávkového salátu, přes ředkvičky, až po čínské zelí. Klasická zelenina jako rajčata nebo brambory prostředí ISS tak úplně nevyhovují, potřebují totiž víc než 28 dní, než vzejde úroda.

Zatím je tato minizahrádka na hony vzdálená vesmírným zahradám, o jakých sní autoři science fiction, ale rozhodně jde o první krůček ke vzniku opravdových vesmírných kolonií, které by si musely vystačit jen s vlastními zdroji potravy.

 

Severní Korea v noci

Severní Korea v noci neexistuje, odhalila ISS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama