Proč je na Venuši jen jediný penis?

Planety v naší sluneční soustavě mají jména. Geologické útvary na těchto planetách mají také jména. Ale kde se ta jména berou – a co vlastně znamenají?
Venuše, umělecká představa

Za pojmenování těles ve vesmíru nese zodpovědnost Mezinárodní astronomická organizace IAU. Ta ručí lidstvu za to, že všechna jména vesmírných objektů budou vhodná a nikoho neurazí. Jenže to není tak úplně snadné.

Vezměte si takovou Venuši. Druhá planeta od Slunce byla v mnoha kulturách spojována s ženským božstvem lásky, od toho také její jméno. Jenže jak zachovat atmosféru tohoto pojmenování, aby bylo dost vhodných pojmenování i pro objekty na povrchu této planety?

Naštěstí začali astronomové s pojmenováváním venušanských útvarů dost pozdě – vzhledem k tomu, jak špatně se cokoliv na jejím povrchu rozpoznává. A tak mohli vycházet z moderních zásad, které se ustanovily na konferencích a kongresech IAU. Pravidla, která platí pro Venuši, jsou dost kuriózní.

Rusové na Marsu

Boj o Mars: Na Rudou planetu si brousí zuby Rusové i Evropa

Na celé planetě totiž nesmí být jediný geologický útvar, jediná přírodní zvláštnost, která by měla mužské jméno. Venuše je ženská bohyně, a tak všechno bude pojmenováno jen ženskými jmény. A basta, rozhodli se astronomové.

Čest výjimkám!

Existuje jediná výjimka. Na celé Venuši najdete jediný útvar pojmenovaný po něčem s penisem. Jde o pohoří nazvané Maxwell Montes – které dostalo jméno podle slavného skotského matematika Jamese Clerka Maxwella. Čím si Maxwell tuto výjimku vysloužil? Pokud čekáte, že by to mohlo být tím, že jde o třetího nejvýznamnějšího fyzika v dějinách, jste na omylu. Pohoří dostalo jméno roku 1970 a pojmenování bylo schváleno roku 1976; tedy ještě předtím, než vešla v platnost norma o jménech na Venuši.

Pohoří je totiž tak velké, že bylo dobře vidět i s dobovou výbavou, proto dostalo název dřív než většina jiných míst na Venuši. Najdete na ní ještě další dvě místa, která nedostala názvy podle žen – jde o oblasti Alpha Regio a Beta Regio, které byly odhalené a pojmenované dokonce už v 60. letech 20. století.

Divná jména

Pokud by vás zajímalo, podle čeho tedy oblasti na Venuši dostávají jména, tady je vysvětlení: Většina se jmenuje Venuše. Divné? Jen na první pohled. Jménem pro Venuši v různých jazycích se označují ta největší údolí (nad 400 kilometrů délky) planety, ta drobnější jsou pojmenována podle říčních božstev ženského pohlaví.

Tak například: Údolí Apisuahts je jmenuje podle algonkinského jména planety, údolí Citlalpul má zase jméno podle jména aztéckého a údolí Kallistos zase po starořeckém označení planety…

FOTO: NASA

Fotka snů: Záběry Venuše pořízené ze Saturnu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama