Proč chce Google letět na Mars?

Společnosti Google a Fidelity investovaly miliardu dolarů do firmy SpaceX. Kam s tím míří? Na Mars!
S počítačem na Marsu

Americká soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) získala zhruba miliardu dolarů od dvou nových investorů, jimiž jsou firmy Google a Fidelity Investments. Ty budou mít nyní ve společnosti SpaceX dohromady skoro desetinový podíl. SpaceX chce získané peníze použít na průzkum v oblasti kosmické přepravy či výroby satelitů, konkrétní plány ale podle agentury AP nezveřejnil.

Získané finanční prostředky by zakladateli firmy SpaceX Elonu Muskovi mohly pomoci uskutečnit jeho vizi, totiž zahájit do 12 roků lety s lidskou posádkou na Mars a vybudovat posléze na této planetě lidskou kolonii. Musk se již dříve zmiňoval také o využívání satelitů tak, aby zajišťovaly přístup na internet v odlehlých částech Země. Podobný projekt v minulosti spustil provozovatel největšího internetového vyhledávače na světě Google, který v této věci spoléhá na balony.

Smrt na Marsu

Kolonisté na Marsu zemřou hlady, dokázali studenti

SpaceX hraje důležitou roli v americkém vesmírném programu. Firma vyvinula nosnou raketu Falcon 9 a nákladní loď Dragon, která v polovině ledna úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). SpaceX je tak jednou ze dvou amerických soukromých společností, které americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pomáhají se zásobováním ISS. Druhou firmou je Orbital Sciences. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří právě společnosti Orbital Sciences, však skončil na konci loňského října explozí nosné rakety.

Musk založil firmu SpaceX v roce 2002. Mezi jejími investory jsou společnosti Founders Fund, Draper Fisher Jurvetson, Valor Equity Partners a Capricorn.

ČTK

Mars na nebi

Velký marsovský podvod aneb Nevěřte všemu o Rudé planetě


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama