Přelom: NASA objevila planetu s vodou!

NASA našla v souhvězdí Labutě exoplanetu s oblaky vodních par.
Vypadá takhle vodní exoplaneta?

Američtí vědci získali nové významné údaje o exoplanetě v souhvězdí Labutě, které svědčí o možné existenci života na jejím povrchu. Oznámil to ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Informace o exoplanetě označené kódem HAT-P-11b se podařilo získat s pomocí orbitálních observatoří Kepler, Hubble a Spitzer.

Termínem exoplanety jsou označována vesmírná tělesa, která leží mimo sluneční soustavu a obíhají kolem vlastní hvězdy. Nový objev astronomů NASA vyvolává naději na existenci života zejména díky oblakům vodních par, které se kolem planety vyskytují.

Exoplaneta byla objevena v roce 2009; její velikost je pětinásobná ve srovnání se Zemí, od které je vzdálená asi 120 světelných let. Její věk odhadují vědci na 6,5 miliardy let. Další výzkum exoplanety podle NASA usnadní skutečnost, že její atmosféra je průzračná.

Planeta s vodou

Vesmírný teleskop Kepler, s nímž NASA hlavně pracuje, od svého vypuštění v roce 2009 zaznamenal více než 3500 možných exoplanet. Američtí astronomové letos za hranicemi naší sluneční soustavy díky tomuto teleskopu potvrdili existenci 715 nových planet.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama