Porouchaný ruský Progress prý zachrání už jen zázrak. Kdy se zřítí na Zem?

Ruští experti už téměř ztratili naději na záchranu nákladní kosmické lodi Progress, která po úterním startu obíhá Zemi po nesprávné dráze a nereaguje na povely.
Putin a Progress

Zdroje z kosmické agentury Roskosmos podle médií připouštějí, že aparát může zachránit jen zázrak. Zaniknout by měla loď nejpozději příští týden v pondělí.

Pracovníci řídícího střediska v Koroljovu u Moskvy se během noci opakovaně, ale marně snažili navázat s trucujícím Progressem kontakt. Oficiálně se o možné ztrátě lodi zatím nehovoří, podle moskevského rozhlasu se ale už pracuje na plánu, jak bezpečně navést Progress do atmosféry, kde by loď měla shořet. Jak by bylo možné toho dosáhnout, zatím prý není jasné, protože loď na povely nereaguje.

Po úterním startu se Progressu nerozevřely vysílací antény, což zablokovalo komunikaci s pozemním řídícím střediskem. Kvůli poruše nosné rakety Sojuz se navíc loď ocitla na nesprávné oběžné dráze, na které se podle expertů bez povelů ze Země udrží jen několik dní.

Pád?

Progress by měl klesnout do vrchních vrstev atmosféry v neděli nebo v pondělí, uvedla agentura Interfax. Spolu s lodí shoří 2,5 tuny nákladu určeného původně šestičlenné posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale i kolekce předmětů, jejichž dopravení na stanici mělo být připomínkou 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým wehrmachtem. Jsou to takzvané svatojiřské stuhy, ruský válečný symbol, a rovněž kopie vítězného praporu Rudé armády.

Ruští odborníci sledují potíže Progressu s nemalým znepokojením, uvedla dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy. Jde totiž o prakticky identickou verzi kosmické lodi s tou, která se používá k pilotovaným letům.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama