Planetární supervíkend: Všech osm planet bude na obloze současně!

Tento víkend bude výjimečný: na obloze budete moci pozorovat všechny planety naší Sluneční soustavy!
Sluneční soustava s planetami

V noci ze soboty na neděli 3./4. srpna 2013 si během soumraku, noci a svítání můžeme prohlédnout všech osm planet a navíc i náš Měsíc a „zrušenou“ planetu Pluto, která je dnes představitelem trpasličích planet.

Celé představení začíná už krátce po západu Slunce (20:41). Přibližně po 20 minutách probíhajícího soumraku by totiž už mělo být možné vyhledat nízko nad západním obzorem mimořádně jasnou planetu Venuši. Večernice bude mít jasnost -3,78 mag. Na větší tmu si můžeme dovolit počkat pro sledování následující planety. Tentokrát té nejkrásnější ze všech. Alespoň tak je označován Saturn většinou astronomů. Důvodem k tomu je jeho nejnápadnější ozdoba, soustava mohutných prstenců, které nám ukáže již malý dalekohled.

Pluto jen s dalekohledem

Již za soumraku ve 21:30 ho naleznete stále ještě vevýšce 17,5° nad jihozápadním obzorem při jasnosti 1,39 mag. Kolem půlnoci nás čeká obtížnější úkol. Buď s využitím skutečně hodně mohutného dalekohledu nebo s menším přístrojem fotograficky, se můžeme pokusit odhalit 20° nad jihem představitele trpasličích planet – Pluta.

Smrt Slunce

Jak dlouho by lidé přežili, kdyby vyhaslo Slunce?

Pro pokus o vyhledání Pluta ale budeme mít dostatek času. Na další čtveřici planet doprovázenou Měsícem bude totiž vhodné si počkat až do začínajícího svítání. Až po 4:00 hodině ranní si nad jihem (27,5°) a jihojihovýchodem (42,5°) prohlédnete dvě nejvzdálenější oběžnice, Neptun a Uran.

Měsíc a další

S prohlížením jejich namodralých drobných kotoučků se ovšem příliš nezdržujte. V témže čase totiž už nad VSV horizontem vystupují na oblohu Jupiter a Mars doprovázené Měsícem. Ten si vzhledem k jeho jasnosti a nápadnosti samozřejmě necháme až na konec. Kolem půl páté jej najdeme v podobě velice úzkého „couvajícího“ srpku (dva a půl dne před novem) přibližně 8,5° nad obzorem v „nohou“ Blíženců.

HD 189733 b

Ve vesmíru je další modrá planeta. Ale obyvatelná není

A stojíme před posledním úkolem víkendové noci. Na již světlající obloze na samém začátku občanského svítání (5:02) vyhledat 7,5° nad východoseverovýchodem poslední planetu, která nám ještě chybí do kompletní sbírky – drobný Merkur.Pokud nám bude počasí přát, určitě si nenechte ujít takto mimořádnou přehlídku těles sluneční soustavy, kterou si samozřejmě můžeme doplnit i o další objekty (např. planetky Juno, po celou noc; Pallas, ráno atp.)

Převzato od: Hvězdárna Rokycany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama