Kdo může za to, že se astronaut málem utopil ve vesmíru?

Vyšetřování ukázalo, že NASA mohl incidentu s únikem vody do přilby astronauta předejít.
Vesmírné selfie

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) mohl předejít loňskému incidentu, při kterém kvůli průsaku vody do přilby skafandru na oběžné dráze kolem Země málem zemřel italský kosmonaut Luca Parmitano. Tvrdí to vyšetřovací komise vytvořená NASA, uvedla v noci na dnešek agentura AP.

Technické potíže s únikem vody provázely výstup do volného kosmu loni v červenci. Parmitano po začátku práce vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ohlásil problém s vodou, kterou vdechoval a která se mu dostala také do očí. S návratem do orbitálního komplexu mu musel pomoci jeho americký kolega Chris Cassidy, se kterým mimo stanici pracoval.

Slzící Chris Hadfield

Ve vesmíru se nebrečí – astronaut by se mohl utopit

Závěrečná zpráva vyšetřovací komise uvádí, že nehodě bylo možné zabránit, neboť NASA špatně vyhodnotil předchozí závadu Italovy helmy. O týden dříve se totiž do přilby rovněž dostala voda. NASA tak problém podcenila, neboť druhý výstup mohla pozdržet až do vyřešení problému z první pracovní směny.

Parmitanův život byl podle všeho v ohrožení. Vyšetřovatelé jsou toho názoru, že od možné tragické smrti ho zřejmě zachránilo jeho "klidné jednání".

ČTK

Luca Parmitano

Astronaut, který se málem utopil ve vesmíru. Jak se to stalo?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama