26. listopadu 2017 06:00

Jak odlišně působí vesmír na mužské a ženské tělo? NASA to zjistila

Vesmír ničí muže i ženy. Ale každé pohlaví úplně jinak, zjistila NASA.

Může žít člověk dlouhodobě v prostoru mezi hvězdami? Nebo je to vyloučené vyloženě z biologických příčin? Přesně to už řadu let zajímá NASA – a proto nyní zveřejnila výsledky velké studie, která to měla zjistit.

Cílem studie bylo stanovit, jaký mají vesmírné podmínky dopad na lidské zdraví, přičemž poprvé se také v tomto měřítku řešilo, jestli jsou důsledky pobytu ve vesmíru odlišné pro muže a pro ženy. A tady jsou výsledky.

Po návratu z vesmíru mají ženy častěji než muži problémy udržet se na nohou. Říká se tomu odborně ortostatická intolerance a jde o potíže s krevním tlakem – vstávání je doprovázené závratěmi, ztrátou vidění a dalšími komplikacemi.

Ženy přicházejí během vesmírných letů o větší množství krevní plazmy než mužští astronauti. Při stresu se ve vesmíru ženám také mnohem více namáhá srdce – oba problémy jsou pravděpodobně nějak propojené.

Asi nejhorší následky má pohyb ve vesmíru na oči. Syndromem VIIP neboli postižení kvality zraku postihuje 82 procent mužských astronautů a 62 procent astronautek. Všechny vážné problémy se zrakem se však týkaly pouze mužů…

Muži, nebo ženy?

Zatímco na Zemi mají ženy o něco výkonnější imunitní systém, ve vesmíru se tyto rozdíly z neznámých důvodů stírají.

Zásadním problémem je při cestách do vesmíru všudypřítomná radiace. Ženy jsou na ni citlivější – řada studií prokázala, že radiace u nich vyvolává rakovinu častěji než u mužů.

Astronauti, kteří žijí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se potýkají s vesmírnou nemocí, obdobou mořské nemoci. Jde o projevy mikrogravitace – projevuje se závratěmi a ztrátou orientace. Ženy jí trpí o něco více než muži, což se ale zase vyrovnává tím, že muži mají podobné projevy častěji po návratu domů na Zemi…

Ztráta sluchu i svalstva je u žen a mužů, kteří létají do vesmíru, velmi obdobná – jen mírná a velmi odlišná člověk od člověka.

Obě pohlaví trpí podobně nedostatkem spánku na ISS – v podmínkách mikrogravitace se jen špatně spí a na tělu i psychice to zanechává těžké šrámy. Ženy naproti tomu mají ve vesmíru častěji problémy s infekcemi močových cest.

Jasné shrnutí

NASA dospěla ve studii k závěru, že vesmírné prostředí je pro člověka zcela ničivé, a to bez ohledu na jeho pohlaví. Dlouhodobější pobyt na vesmírných stanicích i lodích je prakticky vyloučen, následky jsou příliš vážné a projevují se i po řadě let.

Tato studie bude mít určitě dopad na plánování delších kosmických expedic, například na výpravu na Mars, kterou momentálně řeší spíše soukromí investoři…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom