Fantastické zatmění Slunce už dnes. Dívejte se na ZOOMu ON-LINE!

V odlehlých koutech světa lidé budou svědky zatmění Slunce – v Česku ho budete moci sledovat na našem webu on-line!
Kruhové zatmění

Prstencové zatmění Slunce budou moci v úterý pozorovat obyvatelé nejodlehlejších koutů Země. Překrytí slunečního disku Měsícem bude pozorovatelné jen z malé části Antarktidy. Částečné zatmění pak bude možné sledovat z celé Austrálie, zejména z ostrova Tasmánie. Většina obyvatel světa tak bude o tuto nebeskou podívanou ochuzena.

Naposledy mohli lidé 15. dubna pozorovat úplné zatmění Měsíce. Poštěstilo se to však jen obyvatelům Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Nového Zélandu. A když nastane zatmění Měsíce, často to znamená, že někde nastane při následujícím novu také zatmění Slunce.

Úterní zatmění Slunce bude spadat do kategorie prstencových. Úplné nebude proto, že Měsíc se bude nacházel blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a tudíž bude z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč.

Podívejte se na zatmění on-line. Živý stream tady:

Výsledkem je pak efekt vyhlížející jako ohnivý kruh, který se vytvoří kolem siluety Měsíce. Toto prstencové zatmění však bude příští týden vidět jen z malé části Antarktidy.

Alespoň částečné zatmění bude nejlépe pozorovatelné z Tasmánie. V hlavním městě ostrova Hobartu začne Měsíc překrývat Slunce v 15.51 místního času (07.51 SELČ) a maxima zatmění dosáhne v 17.00 (09.00 SELČ), přičemž Slunce v těchto končinách zapadne už v 17.17.

Vzácná krása

Dál na severu Austrálie budou lidé pozorovat menší zatmění. V Sydney dosáhne maxima 52 procent pokrytí slunečního disku, a to v 17.15 místního času. Jenže o dvě minuty později Slunce zapadne.

Mapa zatmění 2014 Foto: NASATady bude zatmění vidět nejlépe

Nadcházející zatmění je velmi vzácné právě proto, že střed stínu Měsíce o Zemi sotva zavadí a projde pouze Antarktidou. Ze zhruba 4000 prstencových zatmění v uplynulých 5000 letech bylo takových pouze 1,7 procenta, uvedl server weather.com.

Letos v částech světa ještě nastane úplné zatmění Měsíce 8. října a částečné zatmění Slunce 23. října. Nad územím ČR budou zatmění Měsíce i Slunce k vidění až v roce 2015.

ČTK

Phobos

VIDEO: Zatmění měsíce měsícem? To je možné jen na Marsu!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama