Evropa a USA společně: dohromady mají plán, jak ničit asteroidy ve vesmíru

Projekt ESA a NASA chce Zemi ochránit před srážkou s planetkou...
Tak lehké jako v počítačové hře to pochopitelně nebude...

Ve snaze ochránit planetu Zemi před možnou srážkou s planetkami plánuje Evropská vesmírná agentura (ESA) nový mezinárodní projekt. V říjnu 2020 by měla k dvojplanetce Didymos vyletět evropská vesmírná sonda, informovala ve čtvrtek ESA. Dva roky poté se k ní prý připojí sonda americká.

Vesmírní blíženci Didymos by se měli v roce 2022 přiblížit k Zemi do blízkosti 11 milionů kilometrů, což je podle zástupců ESA "poměrně blízko". Evropská vesmírná sonda by se měla v rámci mise AIM (Asteroid Impact Mission) k dvojplanetce přiblížit a přesně ji změřit. Spustit by na ni měla také přistávací modul.

Didymos tvoří vesmírný objekt o průměru asi 800 metrů. Okolo něj krouží v periodě 11,9 hodiny další těleso o průměru asi 170 metrů.

 

Na konci roku 2022 by se k Didymosu měla přiblížit sonda DART amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a pokusit se o náraz do menšího z obou těles. Pozorování akce z evropské sondy by pak mělo podle ESA poskytnout nezbytná data pro další plánování strategií pro případnou nutnost odvrátit dopad vesmírného tělesa na planetu Zemi.

Planetka 65803 Didymos byla objevena 11. dubna 1996. Patří mezi planetky typu Apollo, které křižují dráhu Země.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama