Další pokus: NASA se dnes znovu pokusí dostat do vesmíru loď Orion

Ve čtvrtek byl start dvakrát odložen, vyjde to v pátek?
Vesmírná loď Orion

Po jednodenním odkladu má dnes ve 13:05 SELČ odstartovat z Mysu Canaveral ke svému prvnímu krátkému testovacímu letu nová vesmírná loď Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ve čtvrtek vypuštění zabránily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do motorů nosné rakety Delta IV.

Předpověď počasí je pro pátek o něco horší, než tomu bylo dnes, nicméně podle NASA je přesto příznivá. Meteorologové dávají šedesátiprocentní šanci, že budou dobré podmínky.

SLEDUJTE ZDE


 

Čtvrteční hlavní problém se podle americké vesmírné agentury týkal nedostatečného předstartovního uzavření ventilů, jimiž proudí tekutý vodík z nádrže do tří motorů prvního stupně rakety. Normálně jsou ventily při dodávání paliva otevřené, ale několik minut před startem se pevně uzavřou k utěsnění palivové nádrže.

Orion má být novým vesmírným dopravním prostředkem Spojených států. Počítá se s ním pro cesty lidských posádek daleko za oběžnou dráhu kolem Země. Měl by opět dopravit člověka na Měsíc, ale také umožnit výpravy lidí k asteroidu a rovněž na Mars. S prvním pilotovaným letem s astronauty na palubě se počítá až po roce 2020.

Chystaný první zkušební let, který potrvá 4,5 hodiny, by měl prověřit systémy důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během letu i při návratu na Zemi. Významnou novinkou je mimo jiné záchranný systém pro přerušení startu, který by měl v případě havárie během vzletu dostat modul s posádkou do bezpečí.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama