Chcete vidět zatmění Slunce? Tady je vše, co k tomu potřebujete!

Počasí bude v pátek příznivé pro pozorování zatmění Slunce.
Zatmění Slunce se blíží

 

Počasí bude pozorovatelům částečného zatmění Slunce v Česku v pátek přát. Čekat je budou jasná obloha a výborné pozorovací podmínky, i když bude chladno. "Předpokládáme jasno. Ranní teplota ale bude blízko nule," sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Částečné zatmění Slunce budou moct Češi pozorovat z celého území státu.

V řadě měst se chystají veřejná pozorování na hvězdárnách i na jiných místech, například před školami nebo na náměstích. V Praze začne zatmění v 9:37, maximální fáze nastane v 10:45 a skončí v 11:57. V Česku se časy budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve zatmění bude.

Největší, nejlépe pozorovatelný

Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi roky 2011 až 2026. Měsíc při něm zakryje přes 74 procent slunečního disku. Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.

Pozorovat zatmění pouhým okem je nebezpečné, nevhodné jsou i sluneční brýle, upozorňují odborníci. Lidé si na hvězdárnách mohou koupit speciální brýle, použít mohou také svářečské sklo hustoty 13 nebo 14. Filtr se musí přidat i k dalekohledu.

Česko letos čeká ještě na jedno zatmění. Dne 28. září bude v ranních hodinách úplně zatmění Měsíce. Další zatmění Slunce, které bude možné pozorovat z území Česka, bude opět částečné, a to 20. června 2021. Nejbližší úplné zatmění Slunce budou Češi moct pozorovat až 7. října 2135.

ČTK

DALŠÍ PODROBNOSTI O ZATMĚNÍ NAJDETE ZDE: 

Detail zatmění

Zatmění slunce měnila náboženství a stála i na počátku vědy

Co se stane při zatmění Slunce?

Zhroutí se česká energetická soustava kvůli zatmění Slunce? Energetici odpovídají

 

partial_eclipse

Všechno, co jste si přáli vědět o zatmění Slunce, ale báli jste se zeptat


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama