Američané překonali Rusy ve vesmíru. Trvalo to ale 41 let!

Marsovské vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Opportunity dosáhlo dalšího rekordu – ujelo nejdál z lidských robotických aparátů na jiných vesmírných tělesech.
Studená válka ve vesmíru

"Tachometr" roveru 27. července ukázal 40,25 kilometru, oznámil úřad na webu. Přístroj tak překonal rekord dosažený v roce 1973 na Měsíci někdejším sovětským automatickým průzkumníkem Lunochod 2. Ten podle propočtů amerických vědců, provedených na základě nedávných snímků družice NASA LRO, urazil během necelých pěti měsíců 39 kilometrů.

"Opportunity dojel dál než jakékoli jiné kolové vozítko na jiném kosmickém tělese. Je to o to pozoruhodnější, že Opportunity měl původně ujet kolem kilometru a nebyl projektován na dálkovou jízdu," uvedl John Callas, ředitel NASA pro projekt průzkumných vozítek na Marsu.

"Ale co je skutečně důležité, není, kolik kilometrů urazil, nýbrž kolik výzkumu a objevů jsme na té (ujeté) vzdálenosti udělali," dodal.

Opportunity

Na Marsu byla voda! Naznačuje to nový objev vozítka Opportunity

Pokud Opportunity bude pokračovat až na vzdálenost 42,2 kilometru, dostane se do další velké oblasti průzkumu, o níž vědci hovoří jako o Údolí Marathonu. Právě tam totiž bude mít rover za sebou délku maratonského běhu.

Opportunity přistál na Marsu 25. ledna 2004 a počítalo se, že bude stejně jako sesterské vozítko Spirit pracovat tři měsíce. O šest let později vytvořil rekord v délce fungování člověkem vyslaného průzkumného aparátu na rudé planetě. Do té doby ho držela americká sonda Viking 1.

Během své mise Opportunity na planetě mimo jiné našel důkazy o někdejší přítomnosti vody, čímž podpořil teorie, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama