Velký bratr? Google dokáže předvídat, kde přesně budete za několik let

Počítačové programy nás sledují už pár let. Ale za několik roků budou dokonce předvídat naše budoucí chování...
Technomancie

Archimedes řekl, že když dostane pevný bod, dokáže pohnout vesmírem. Google si zase věří, že když dostane dost dat, dokáže předvídat budoucnost na celé roky dopředu…

Co budete dělat za pár let? Asi to ještě netušíte, že? Ale Google a Microsoft už to vědí. Společnými silami vytvořili software nazvaný Far Out, který využívá signálu z GPS a učí se tak poznávat každodenní zvyky jednotlivých lidí. Pak z nich vytváří databázi, díky níž dokáže na základě dalších faktorů předpovídat, co kdy daný člověk bude dělat.

Zdá se vám to jako nejlepší cesta k policejnímu státu Velkého bratra? Nejste tak daleko od pravdy, program už teď zajímá bezpečnostní agentury i vládní složky ve Spojených státech. Autory programu jsou Adam Sadilek a John Krumm, Chtěli vytvořit software, který by na základě analýzy lidské mobility předvídal další pohyby v budoucnosti.

Kyberpunkový mozek

Nesmrtelnost! Kdy člověk poprvé nahraje svůj mozek do počítače?

Pracovali v Mekce všech ajťáků, v Seattlu, se skupinou 703 dobrovolníků. Každý z nich dostal vlastní GPS s přesnou lokalizací. Dobrovolníci je museli nosit po celé dny – do práce, na nákupy i ve volném čase nebo na cestách. Další GPSky byly nainstalované i do autobusů, automobilů a dalších dopravních prostředků, které testované osoby pravidelně používaly.

Předvídání budoucnosti bez křišťálové koule

Za dobu experimentu zaznamenal software 150 milionů míst, kam se dané osoby dostaly. Počítač pak na základě těchto údajů dokázal vytvářet velmi přesné předpovědi, co budou dané osoby dál dělat. Současně dokázal z těch nejdrobnějších odchylek chování poznat, že daný člověk mění svůj zaběhlý režim a podle toho předpověď upravit.

Sadilek a Krumm popsali, jak program fungoval: „Tak například úterky a čtvrtky. Podle Far Outu se lidé například v úterky a čtvrtky chovají prakticky stejně. Pokud se objeví nějaká výrazná výjimka, například se člověk přestěhuje do jiného města, systém okamžitě začne vypracovávat nový systém. Naštěstí takových změn udělá každý člověk ve svém životě jen minimum…“

games1

Počítačové hry z nás dělají lepší lidi. Platí to i pro drsné střílečky


Na rozdíl od jiných podobných programů, které se zaměřují na předvídání bezprostřední budoucnosti maximálně několika hodin, předpovídá Far Out budoucnost na týdny, měsíc a roky. Vědci si myslí, že v nejbližší době by tento program mohl sloužit jako sociální aplikace, něco jako obdoba Foursquare. Ještě lepší zisky by svým tvůrcům ale mohl přinést ve službách pro reklamní a marketingové agentury.

Armády a tajné agentury si od znalosti lidského chování zase slibují, že by mohly předpovídat chování svých nepřátel. Možné využití se však nabízí i v předvídání dopravních krizových situací nebo v kontrole vysokorychlostního internetu…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama