Velká vědecká zpráva o homeopatii: Je zcela k ničemu!

Austrálie se rozhodla prověřit, jak účinná je homeopatie v léčení nejrůznějších chorob. Výsledek je překvapivě jednoznačný…
Pocjhybností o účinnostri homeopatik přibývá

„Homeopatie není účinná u žádných chorob ani jiných zdravotních problémů,“ konstatuje nezávislá zpráva australské organizace NHMRC.

Léčebné účinky homeopatie kriticky hodnotila už celá řada vědeckých zpráv různých organizací, ale jen málokterá studie byla tak pečlivá a velká jako zpráva australského National Health and Medical Research Council (NHMRC). Kriticky analyzovala 225 vědeckých studií o homeopatii. Výsledky byly zveřejněné na začátku března 2015.

Základním principem homeopatie je ředění léčivých látek v alkoholu nebo vodě. Výsledná směs obsahuje „vzpomínku na lék“, která pak spouští léčebný proces. Tedy takto popisuje účinky homeopatická teorie. Klasická věda to vidí zcela odlišně…

Anketa

Věříte, že homeopatie funguje?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

 

NHMRC poprvé analyzovala nejobsáhlejších 225 vědeckých studií, které posuzovaly z mnoha různých hledisek účinnost homeopatik na nejrůznější druhy problémů. „Na základě posouzení důkazů o efektivitě homeopatie dospěl NHMRC k závěru, že neexistují žádné zdravotní problémy, které by homeopatie efektivně napravovala.“  Tak zní výsledek zprávy.

Ale to není všechno, součástí zprávy je i varování: „Lidé, kteří se rozhodnou pro homeopatii, mohou ohrozit své zdraví, pokud tím odloží nebo zruší jinou léčbu, jež prokazatelně funguje,“ varuje meta-studie.

NHMRC doufá, že výsledky této zprávy povedou k tomu, že soukromé pojišťovny přestanou proplácet část nákladů na homeopatickou léčbu – když nefunguje, není k tomu žádný důvod… „Je nám jasné, že na řadu lidí ani tyto výsledky nezapůsobí,“ vysvětlili pro britský Guardian Paul Glasziou, který se na práci podílel. „Budou to pokládat za vládní spiknutí… My ale doufáme, že se najde dostatek zodpovědných lidí, kteří používání těchto substancí zváží,“ dodal.

Ve zprávě se uvádí, že existuje i řada vědeckých studií, které účinnost homeopatik potvrzují – problém je v tom, že tyto práce jsou špatné. Spojuje je malý počet testovaných osob, chyby v koncepci a obecně nízká kvalita vědecké práce, na níž jsou založeny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Delfíni hravě skotačí v oceánu - vědí, že je homeopatie zachrání

Homeopati se rozhodli, že zachrání oceány. Jak?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama