Vede kouření cigaret k šílenství? Co zjistila nová studie?!

Vědci už řadu let sledovali jakési propojení mezi psychózami a kouřením tabáku. Ale chyběly důkazy, respektive přesvědčivé vědecké studie. Teď už je máme…
Kuřačka nebo ne, blondýna či zrzka, je to na vás

Ve Velké Británii je 42 procent cigaret vykouřeno lidi s mentálními problémy, ve Spojených státech kouří cigarety 80 procent lidí se schizofrenií – přitom průměrně kouří jen každý pátý Američan!

Podle nových studií to ale není tím, že by nikotin duševně nemocné nějak zklidňoval, logika je zde opačná: ti lidé totiž nejprve kouřili, a teprve potom se u nich projevily duševní problémy. Tvrdí to velká metastudie zveřejněná v odborném časopise The Lancet. Ta vyhodnotila 67 významných prací, které se tomuto tématu věnovaly.

Vědci zjistili, že 57 procent lidí s diagnostikovanou schizofrenií nejprve kouřilo a teprve potom se u nich našly příznaky této vážné duševní choroby. Pochopitelně zde existují vrozené genetické faktory, ale stejně tato studie vrhá na kouření nové světlo.

Předpoklady a nové objevy

Doposud se totiž spíše věřilo hypotéze, že schizofrenici vyhledávají tabák, aby jim ulevil s některými symptomy jejich nemoci a také aby vyvážil vliv některých léků, které musejí užívat. Vysoké procento kuřáků však ukazuje, že to nejspíš bude jinak…

„Tato zjištění zpochybňují původní hypotézu tím, že naznačují, že by kouření mohlo mít roli ve vzniku psychóz,“ popsal důsledky zveřejněné práce mluvčí Kings College v Londýně, kde práce vznikla. „Lidé s prvními projevy psychóz byli kuřáky třikrát častěji než normální populace. Vědci také zjistili, že u pravidelných (každodenních) kuřáků se projevuje nemoc o rok dříve než u nekuřáků.“

Kde se bere schizofrenie?

Nejpravděpodobnější příčinou psychóz, jako je schizofrenie, je přebytek dopaminu v mozku. Důkazem je například fakt, že léky, které dopamin blokují, pomáhají zmírnit projevy schizofrenie. Nikotin, jak víme, pomáhá uvolňovat větší dávky dopaminu.

„Je velmi obtížné najít souvislost mezi těmito jevy,“ popsal pro Lancet problémy Dr. Michael Owen z univerzity v Cardiffu. Vznik mentálních onemocnění je extrémně složitý proces, na němž se vždy podílí velké množství nejrůznějších faktorů – právě proto se dodnes tyto nemoci tak složitě léčí.

Vědci sice přiznávají, že zde opravdu může existovat spojení, je však potřeba mnoha dalších prací, které by to potvrdily.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama