Vědci našli souvislost mezi kulturistikou a rakovinou varlat!

Takže je to jasné: "zobat" se opravdu nevyplácí...
Souvisí kulturistika s rakovinou varlat?

V posledních 40 letech po celém vyspělém světě extrémně přibývá případů rakoviny varlat. Například v USA se tato nemoc nyní vyskytuje téměř dvakrát častěji než roku 1975. Podle nové studie za to může možná fenomén kulturistiky.

Profesor Tongzhang Zheng ze známé Brownovy univerzity se rozhodl poprvé v dějinách zjistit, zda neexistuje souvislost mezi rakovinou varlat a používám podpůrných prostředků pro růst svalové hmoty, které tak rádi využívají právě kulturisté. Výsledek?

Vědec ho publikoval v odborném časopise British Journal of Cancer a vyšlo mu, že souvislost existuje. A poměrně výrazná… Zheng našel 356 případů mužů s rakovinou varlat a pak tuto skupinu porovnal s podobnými muži, kteří však touto nemocí netrpěli. Výsledek: muži, kteří užívali suplementy, měli rakovinu varlat 1,65krát častěji než muži, kteří tyto látky neužívali.

Přestane být rakovina problém?

Neohrožuje vás rakovina plic? Takhle to poznáte!

„Čím dříve muži s jejich užíváním začali, tím vyšší je riziko na získání rakoviny varlat,“ popisuje Zheng ve studii. „Čím déle je lidé používali, tím větší bylo riziko. A také čím více druhů suplementů muži jedli, tím víc riziko stoupalo.“ U mužů, kteří začali se „zobáním“ před 25. rokem věku, je šance už víc než dvojnásobná!

„Rakovina varlat je dodnes velmi záhadné onemocnění,“ tvrdí Zheng. „Žádný z doposud známých faktorů totiž nevysvětloval, proč se v některých skupinách vyskytuje častěji.“ Závěry této studie se shodují s jinými studiemi, které upozorňují, že látky napodobující účinky testosteronu vedou ke změně funkce varlat – a také k jejich zmenšování.

Výzkum sledoval vliv suplementů jako kreatin a androtestedion. Zatím se vědci nevěnovali tomu, které přípravky představují větší riziko – to by mělo být obsahem teprve dalších a rozsáhlejších výzkumů.

recept na hubnutí je jednoduchý: makat a jíst s rozumem

Tuk se na svaly nepromění. Biochemici ale zjistili, jak hubnout opravdu vědecky

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama