6. listopadu 2013 06:00

V kyberprostoru už nevládne člověk. A lidé netuší, co se děje

Od roku 2006 už lidé nevládnou kyberprostoru. Dějí se tam totiž věci, jimž nerozumíme a nemůžeme je ovlivňovat.

Pokud někdo někdy napíše knihu o dějinách kyberprostoru a umělých inteligencí, určitě by v ní neměl chybět rok 2006. Tehdy totiž bylo uzákoněné, že obchody na burze mohou provádět i počítačové systémy. A od té doby je vše úplně jiné. V čem?

Obchody na burze mohou robotické systémy provádět na rozdíl od člověka extrémně rychle. Díky vloženým algoritmům mohou na změny trhů reagovat už během několika milisekund – lidský obchodník však reaguje až za sekundu. Počítačový bot neboli autonomní program je tedy až tisíckrát rychlejší.

Kdo vládne obchodu, ten vládne světu

Neil Johnson, profesor fyziky na University of Miami tvrdí, že většina těchto rozhodujících bojů o vlastnictví akcií dnes už probíhá jen mezi programy, vliv člověka je v nich minimální. A některým procesům a zvratům, které se během toho dějí, podle něj nerozumí nikdo… Tento expert poskytl magazínu IO9 nesmírně zajímavý rozhovor, v němž popisuje, proč toto bojiště nazývá ekosystémem.

„Všechny tyto algoritmy jsou lovci. Ale ty slabší se stávají kořistí těch silnějších – stejně jako v přírodě, kde se slabší lovci stávají oběťmi silnějších predátorů.“ Problém je, že programoví predátoři jsou tak rychlí, že se o nich jejich kořist ani nedozví. Johnson popisuje náš svět značně nelichotivě: finanční svět je ovládaný programy, které ovládají obchodní rozhodnutí tisíckrát rychleji, než na to kdokoliv z lidí stačí zareagovat.

Nečekané důsledky války algoritmů se projevují jako takzvané UEEs – neboli ultrarychlé extrémní události (ultrafast extreme events). Na burze se to projeví jako pád systému nebo naopak jako neobvyklá aktivita. Podle Johnsona se těchto UEEs objevilo v letech 2006–2011 nečekaně vysoké množství: 18 520!

Svět pod naši rozlišovací schopnost

Neil Johnson na toto téma napsal i vědeckou studii, která vyšla v odborném časopise Nature Scientific Reports. Vysvětluje na ní, že tato nová ekologie je pro nás velmi těžko pochopitelná – už jen proto, že do ní vlastně vůbec nepatříme. Když se v ní rozhodování (a tedy vlastně čas) pohybuje tisíckrát rychleji, než vnímáme, nemůžeme ji vidět a velmi těžko se nám tedy i analyzuje.

Jenže rozhodnutí, která stroje za nás provádějí, jsou zásadní – rozhodují o penězích, akciích a pohybech celých ekonomik. „UEEs vedou k nestabilitě a způsobují větší problémy, než si dokážeme představit,“ tvrdí Johnson.

I když se během mikrosekundové transakce odehrají jen obchody v řádu tisícovek dolarů, během sekundy už jsou z toho miliony. S jen malou mírou nadsázky: „dřív než mrknete okem, může se z vás stát milionář a ještě během téhož mrknutí okem můžete zase přijít o všechno, co jste získali.“

Podle Johnsona se navíc už rychlost obchodování nedá zpomalit. Bylo by to podle něj, jako byste nechali stát frontu lidí před zavřenými dveřmi a pak je rychle otevřeli. Hlavní nebezpečí spočívá ve zranitelnosti tohoto systému kybernetickými útoky: než bychom přišli na to, že se něco děje, mohlo by dojít ke změnám, které by už jen těžko vracely…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom