Psi jsou úplatné bestie. Klidně nahradí člověka robotem

Pes je první tvor, kterého si člověk ochočil. Ale současně je to první zvíře, které může člověka nahradit roboty.
Pes a robot

Velice zajímavý pokus proběhl na univerzitě v Budapešti. Tamní etologové zkoumali, jak dokážou psi vycházet s roboty. Ukázalo se, že víc než dobře. Pro psa je člověk až příliš snadno nahraditelný plechovým robotem. Stačí, když mu nabídne žrádlo…

Vědci pro tento pokus použili robota Peoplebot, jenž se normálně používá pro teleprezence. Nevypadá zrovna jako člověk – mnohem víc připomíná nějaký stroj z posilovny s bílýma rukama. Je tedy úplně jasné, že psům člověka opravdu nedokáže připomínat. Robot má pohyblivou paži a místo obličeje dotykový displej.

Podívejte se na video z pokusu:

Robot a pes

Z reproduktorů mu vycházel nahraný lidský hlas. Majitel psa dovedl svého zvířecího mazlíčka do kuchyně, pak si s robotem „potřásl rukou“, aby tak předstíral mezilidskou interakci. Robot pak na psa zavolal jeho jménem a svou ocelovou končetinou mu podal žrádlo. V druhém pokusu robot na psa nemluvil, jen pípal a majitel psa na něj nemluvil, jen mu ťukal na obrazovku.

Jak si povídají pes a robot?

Psi s roboty nekomunikovali zdaleka tak intenzivně, jako kdyby jednali s lidmi, ale v podstatě jim nevadili. Trávili ale víc času s lidsky se chovajícími roboty. A když je k jídlu ukrytému někde v místnosti navedl lidsky se chovající stroj, šli k němu o mnoho častěji, než když jim ho ukazoval nelidský robot.

Robot a pes

Autoři studie se snažili zjistit, jak psi vnímají rozdíl mezi člověkem a robotem. Úmyslem není jen analýza psího chování, hlavním záměrem vědců je přijít na to, jak vyrobit robota, který bude vnímán jako živý a uvěřitelný – třeba i pro nemocné nebo postižené lidi. Takové stroje by mohly v nemocnicích nebo pečovatelských ústavech udělat spoustu dobré práce…

Celou studii najdete TADY.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama