Pánové, pozor, ovoce z obchodů škodí spermiím!

Snažíte se o potomka a pořád bez úspěchu? Možná za to může strava, kterou jíte.
Spermie míří do vajíčka

Plodnost mužů po celém světě je v ohrožení, počet spermií v ejakulátu se neustále snižuje. Ve statistikách zveřejněných před začátkem druhé světové války jich bylo v jednom mililitru 120 milionů, nyní je to zhruba 20 milionů. K bezproblémovémovému početí je přitom optimální počet přibližně dvakrát vyšší.

Toto neustálé snižování ale nemá úplně jednoznačné vysvětlení. Hlavním důvodem je pravděpodobně změna životního stylu a množství přijímaných chemických látek. Působí na nás již od narození, neustále jich přibývá a některé jistě mají na náš organismus negativní vliv. Účinky některých nejsou ještě známé, jiné zase mohou být pro člověka ve větším množství smrtelné.

Vliv potravy se podceňuje

V některých případech je také důvodem nedostatečná nebo nevyvážená strava. Vědci nyní přišli s tím, že mužskou plodnost mohou negativně ovlivňovat i pesticidy používané při pěstování ovoce a zeleniny. To je, vzhledem k množství ovoce a zeleniny, které se dennodenně sní v českých končinách, alarmující zpráva.

První nano-akty světa - Obrázek 1

Nejmenší sochy světa: nahotinky velké jako spermie

 

Ve studii publikované v časopise Human Reproduction výzkumníci z Harvardské univerzity popisují experiment, ve kterém zkoumali muže navštěvující reprodukční kliniku. Ti, kteří jedli hodně ovoce a zeleniny obsahující vysoké množství pesticidů (tedy většina komerčně pěstovaného ovoce a zeleniny) měli o polovinu méně spermií a o třetinu méně normálně funkčních než muži, kteří jedli méně toxicky ošetřených produktů. Potvrdí-li se výsledky při dalším zkoumání, zjištění by mohla mít pro mužskou plodnost významné důsledky.

 Důležitá je interpretace faktů

"Tyto výsledky neznamenají, že by muži měli přestat jíst ovoce a zeleninu," říká Jorge Chavarro, autor studie a profesor výživy a epidemiologie na Harvardu. Podle něj spíš studie ukazuje, že muži, kteří touží po potomcích, by měla jíst organicky pěstované produkty. Nebo alespoň ty, ve kterých se pesticidy tolik neusazují. „ Hrách, fazole, grapefruit a cibule jsou považovány za méně toxické než papriky, špenát, jahody, jablka a hrušky,“ vysvětluje Chavarro.

Vliv pesticidů na mužské spermie jsou nyní častým tématem vědeckých studií. Vědci napříkald zkoumají muže, kteří s pesticidy pracují v zemědělství, nebo se živí jako deratizátoři. „Ale tohle je první studie, která zkoumá souvislost mezi pesticidy ve stravě a počtem a kvalitou spermií,“ uvedl Chavarro.

Málo kvalitních spermií

Vědci analyzovali 338 vzorků spermatu od 155 mužů, kteří vyhledali léčbu na reprodukční klinice v Bostonu mezi lety 2007 až 2012. Muži byli ve věku 18 a 55 let. Výzkumníci zjišťovali přesnou skladbu jídelníčku, včetně toho, jak často muži jedí různé druhy ovoce a zeleniny. Podle údajů z amerického ministerstva zemědělství, rozdělili potraviny do tří skupin podle toho, zda obsahují vysoké, střední či nízké množství pesticidů.

Odborníky zajímaly tři faktory ovlivňující mužskou plodnost – celkový počet spermií, jejich tvar a pohyblivost. Výsledky ukázaly, že muži, kteří jedli nejvíce rizikových druhů ovoce a zeleniny, měli průměrně 86 milionů spermií v ejakulátu ve srovnání s 171 miliony spermií u mužů, kteří přijímají pesticidů nejméně. "Rozdíl mezi oběma skupina je téměř 50 procent, to je příliš mnoho,“ prohlásil Chavarro. Příjem pesticidů má vliv i na kvalitu spermií. Ti s vysokým pesticidovým zatížěním měli jen 5,7 procent spermií v pořádku, muži s nejnižším pesticidovým zatížením pak průměrně 7,8 procent. Není přitom důležité, kolik ovoce a zeleniny muži snědli.

Zkreslené výsledky

Výsledek studie je však problematický. Byly do ní totiž zapojeni muži, u nichž byly diagnostikovány problémy s plodností a kteří se je rozhodli řešit. Výsledky u zbytku populace mohou být rozdílné. „Nevěřím, že by rozdíl byl velký. Ve společnosti má téměř polovina mužů problém se spermiemi,“ tvrdí Chavarro.

Lasturnatka

Seznamte se: tvor, jehož spermie jsou větší než on sám

 

„Výsledky mohou být v různých populacích různé,“ tvrdí Hagai Levine z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě v Izraeli a Shanna Swan z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. Ti tvrdí, že výsledky závisí též na genetické výbavě a vývojových faktorech jednotlivých lidských společenství. Kromě toho studii vytýkají, že neměří skutečné množství pesticidů, jímž byli muži vystaveni.

 

Pesticidy nejsou jediným viníkem

Na životaschopnost spermií mají vliv i některé léky, proto by muži, kteří se snaží přivést do jiného stavu svou partnerku, měli tuto skutečnost svému ošetřujícímu lékaři hlásit a měli by se vyhýbat užívání volně prodejných léků.

Škodí i sedavé zaměstnání, při kterém se šourek ohřívá. Spermie tudíž nemají teplotu, která by pro ně byla vhodná. Dalším důvodem je také těsné spodní prádlo nebo používání příliš teplé vody během sprchování nebo koupání. Svůj vliv má i alkohol, stres, kouření a další neznezdravé návyky.

Lucie Kořistová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama