Nový satelit NASA má zkoumat klíčový systém Země důležitý pro přežití lidstva

NASA vypustil první satelit pro měření půdní vlhkosti.
Sonda SNAP

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes úspěšně vypustil první satelit pro měření množství vody v půdě po celé Zemi. Systém by měl pomoci lépe předvídat sucha a záplavy a sledovat podnební změny. Satelit SMAP (Soil Moisture Active Passive) vynesla raketa Delta II, která v pátek odpoledne SEČ odstartovala z floridského Mysu Canaveral.

Malé množství vlhkosti obsažené v půdě spojuje tři celoplanetární cykly týkající se životního prostředí, totiž cyklus vody, energie a uhlíku. Odvíjí se od něj i to, které oblasti bude trápit sucho nebo velká voda.

"Je to metabolismus systému," řekl podle agentury Reuters Dara Entekhabi, šéf vědeckého týmu v projektu nového satelitu.

SNAP

Bezmála tunový satelit bude z výšky 685 kilometrů po nejméně tři roky měřit množství vody ve svrchních zhruba pěti centimetrech zemského povrchu. Zemi obkrouží každých 98,5 minuty.

Nosná raketa společnosti United Launch Alliance odstartovala v 15.22 SEČ z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Start byl dvakrát odložen, jednou kvůli silnému větru a podruhé kvůli drobným opravám rakety. SMAP se od rakety oddělil po 57 minutách po startu a začal rozevírat solární panely pro výrobu elektřiny.

ČTK

Mars2020

Na Mars poletí nový robot. Mimo jiné pátrat po životu!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama