Moderní věda jako nekromancie: Australané poprvé transplantovali "mrtvé" srdce

Dříve byli za podobné pokusy lidé upalování. Dnes jim děkujeme...
Lidské srdce z mrtvého

Australští chirurgové provedli jako první na světě transplantaci srdce, které samo přestalo bít. Podle zpravodajství BBC operaci provedli lékaři v nemocnici v Sydney. Dárcovská srdce od dospělých osob obvykle pocházejí od lidí, u nichž je potvrzená klinická smrt mozku, přičemž srdce stále bije. To je pak uměle zastaveno, umístěno do chladícího boxu na čtyři hodiny a pak transplantováno.

Premiérou ale je transplantace po zástavě krevního oběhu. Srdce, které obdržela sedmapadesátiletá pacientka, se zastavilo a nebilo 20 minut. Žena po úspěšné transplantaci řekla, že se cítí o deset let mladší a jako "jiná osoba".

Anketa

Nechali byste si implantovat umělé srdce?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

Tento nový typ transplantace se vyhýbá umísťování orgánu do chladu. Naopak je srdce udržováno v teple a dostává se mu tekutin, které mají omezit na minimum škody, které mohou způsobit první umírající buňky.

Nový druh transplantace podle BBC mezitím podstoupili už další dva pacienti.

Podle šéfa transplantační jednotky v sydneyské nemocnici sv. Vincenta Petera MacDonalda se tak otevřela cesta ke snížení nedostatku dárcovských orgánů. Jejich dostupné množství by se díky nové technice mělo zvýšit o 30 procent.

ČTK

SRDCE JE TAK POZORUHODNÝ ORGÁN, ŽE O NĚM PÍŠEME DOST ČASTO:

Srdeční implantáty

Cesta k nesmrtelnost? Umělá membrána udrží srdce navždy

 

srdicko

Revoluční záchrana srdce je tady. A mají v tom ruce čeští vědci!

 

Implantace srdce

V kůži kyborga: Jak se žije s umělým srdcem za 5 milionů?


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama