Kyber-švábi už jsou realitou. Ovládají se na dálku pomocí mikročipu

K čemu budou lidstvu švábi-kyborgové?
Kyberšváb

Vyrobit robota není nic snadného. Vyrobit 4 centimetry dlouhého robota je prakticky nemožné. Spousta drobných částí, nutnost silné baterie, zranitelnost běžnými povětrnostními vlivy – to jsou základní, ale zdaleka ne všechny problémy, s nimiž se musí potýkat.

A tak řada vědců uvažuje už řadu let o tom, že by bylo snadnější nějak ovládat obyčejný hmyz. V únoru 2015 se to poprvé podařilo – vědcům a inženýrům z texaské AaM University. Místo, aby vyráběli robota, nahradili část švábího těla implantátem.

Ten jim umožnil ovládat chování švába – zatím ne úplně dokonale, ale hmyz uposlechl příkazy v 60 procentech případů. „Dálkové ovládání“ má šváb připevněné na zádech. Obsahuje baterii a především samotný implantát, jenž je přímo napojený na nervový systém brouka.

Systém posílá elektrické pulsy přesně do nervových center, která jsou zodpovědná za ovládání předních nohou švába. Když se přístroj zapne, přestanou se přední končetiny na dané straně pohybovat – a šváb zatočí na druhou stranu.

Zatím pro tyto švábí kyborgy není využití, ale zejména bezpečnostní složky už moc přesně vědí, co si od nich slibovat. V budoucnosti by mohli být vybaveni například GPSkami, takže by se dali ovládat i v prostředí, kam člověk vůbec nevidí. Pochopitelně se nabízí možnost využívat je třeba při záchranných operacích, ale ještě důležitější (a také výnosnější) určitě budou v rukách rozvědek a kontrarozvědek…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama