Kdo vynalezl pra-žárovku? Byl to Rus!

Přesně před 140 lety patentoval Jabločkov svou elektrickou svíčku.
Svítidla jsou sexy

První prakticky použitelný elektrický zdroj světla, takzvanou Jabločkovovu elektrickou svíčku, vynalezl ruský elektrotechnik Pavel Jabločkov, který na ni získal patent před 140 lety, 23. března 1876 v Paříži. Tato jeho oblouková lampa měla oproti dřívějším obloukovým lampám výhodu v tom, že ji nebylo potřeba mechanicky regulovat a hořela sama zhruba hodinu. Svůj vynález představil Jabločkov veřejnosti v roce 1878 na Světové výstavě v Paříži, kde jeho lampa napájená proudem ze Siemensova dynamoelektrického stroje učarovala i Františku Křižíkovi, který ji posléze zdokonalil.

Oblouková lampa, v níž je světlo vyzařováno elektrickým obloukem hořícím mezi dvěma elektrodami, byla známa už od počátku 19. století. Uhlíky v lampě původně směřovaly proti sobě a jak postupně odhořívaly, bylo nutné je stále posouvat. Jabločkov postavil uhlíky rovnoběžně vedle sebe a oddělil je vrstvou kaolinu. A Jabločkovova svíčka byla na světě. Pro svou jednoduchost se rázem začala vyrábět po tisících a instalována byla mimo jiné v pařížské ulici Avenue de l'Opéra.

Obloukové lempy Foto: Obloukové lampy

Během několika let elektrickou svíčku postupně vytlačily další zdokonalené obloukovky a posléze žárovky, které svítily již na další mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1881. Thomas Alva Edison tam za svůj vynález získal cenu, stejně jako tam český elektrotechnik František Křižík dostal zlatou medaili za diferenciální obloukovou lampu.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama