Jak vypadá řetězová reakce? Podívejte se na úžasné VIDEO!

Podívejte se na video, které je jednak až magicky krásné, ale současně vám vysvětlí princip řetězové reakce...
Řetězová reakce s míčky

Řetězová reakce není jen nepříliš povedený film s Keanu Reevesem, ale především jeden ze základních principů našeho vesmíru.

Wikipedie to popisuje nudnou větou: "Řetězová reakce je série reakcí, při kterých reaktivní produkt nebo meziprodukt vyvolá další reakci." U atomů to ještě doplňuje slovy "Neutron pronikne do jádra uranu, je absorbován a tím se předá tomuto jádru tolik energie, že se rozkmitá a rozdělí se většinou na dva odštěpky, které se od sebe velkou rychlostí vzdalují. Jsou však velmi brzy brzděny nárazy o okolní atomová jádra a jejich pohybová energie se mění na energii tepelnou."

Dost nuda, ne? Tak se teď podívejte na následující video – schválně, jestli vám řekne víc:

Nejlepší fyzikální reklama na světě

Ano, toto video je reklama na Pepsi (neberte to jako její propagaci, máme raději jiné sladké nápoje), ale využívá principu, který se používal pro vysvětlení řetězové reakce už před půl stoletím. Právě tehdy totiž společnost Disney natočila s menšími prostředky a s pochopitelně horší technikou krátký dokument, který úplně stejně vysvětloval žáčkům na školách tento fyzikální (a chemický) princip.

Můžete si všimnout toho, jak obrovský rozdíl je v technice videa natočeného roku 2014 a roku 1957. Zajímavá pasáž v 53minutovém dokumentu začíná kolem šesté minuty:

Vzor nejlepší fyzikální reklamy na světě

Text. RD

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama