Holografické televize jsou tady! Podívejte se, jaký mají obraz

Výzkumníci z prestižní MIT hlásí pozoruhodný úspěch: vytvořili hologramy, které by jednou mohly být třeba v televizorech. Konečně!
Hologram ze Star Wars

Autorem první barevné holografické obrazovky je postgraduální student Daniel Smalley. Dokázal vytvořit hologram s podobným rozlišením, jako mají standardní současné televizory. Obrazovka může přinášet video s 30 obrázky za sekundu – to je tak akorát dost, aby vznikala realistická iluze pohybu. A to všechno dokázal díky vlastnoručně sestrojenému optickému čipu, který vyrobil za cenu pouhých 10 dolarů – tedy asi 200 korun…

Na jakém principu jeho holografická obrazovka funguje? Když světlo dopadne na nepravidelný povrch, odrazí se v různých úhlech. To znamená, že z různých úhlů vidíme různé části předmětů. A o to stejné se snaží i hologram, světlo se musí ohnout tak, aby z přístroje (obrazovky) vycházelo pod různými úhly. Výsledkem je 3D perspektiva…

Podívejte se na ukázky:

Holografická televize Foto: MIT


Holografická televize Foto: MIT

 

 

Smalley vycházel z práce jednoho ze svých profesorů. Oba využili techniky nazývané akusto-optická modulace. V ní hologram vytvářejí přesně vytvářené zvukové vlny, které procházejí průhledným materiálem. Vlny tuto základní desku uhýbají a prohýbají, díky čemuž se světelné vlny odrážejí různými směry. První verze poměrně velkého displeje byla vytvořena velmi vzácným a tedy drahým materiálem.

Video ukázka staršího typu video-hologramu:

Smalleyho tým chtěl něco levnějšího, proto vytvořil menší displej. Na jeho výrobu byl použit mnohem levnější materiál. Výsledkem je překvapivě dobrý obraz – a současně vyšší výkonnost než u klasické televize.

Znamená to snad, že se blíží doba holografických televizorů, anebo dokonce třeba holografických místností, jak je známe třeba ze seriálu Star Trek? Podle Smalleyho to vůbec není vyloučené!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama