Hledají v CERNu paralelní vesmíry? Urychlovač LHC se pokusí zkoumat černou díru!

Největší urychlovač částic na světě LHC je opět v provozu. Co teď hledá?
Černá díra v CERNU

Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je po dvouleté přestávce opět v provozu. Oznámila to Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Velký hadronový urychlovač (LHC), jak se zařízení nazývá, byl před dvěma lety odstaven kvůli modernizaci.

Tímto obřím přístrojem lze simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Díky tomu se před časem podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson. Po modernizaci chtějí vědci LHC využít k dalšímu řešení záhad vesmíru.

V nadcházejících letech se nejprve zaměří na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení. Temná hmota, která podle předpokladů expertů obklopuje galaxie, je neviditelná, neboť neodráží světlo. Důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí. Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

Experiment na hraně

Jedním z experimentů, které letos v LHC proběhnou, bude pokus o vyhledání nebo dokonce vytvoření miniaturních černých děr. Opravdu, tohle není sci-fi (a doufejme, že ani katastrofický film), ale reálný pokus, na němž pracuje tým vedený fyzikem Mirem Faizalem.

Pokud se je podaří objevit, mohlo by to otevřít dveře do úplně jiných dimenzí – a to doslova. Faizalův tým totiž pracuje s hypotézou, že právě černými děrami mohou z našeho vesmíru unikat částice zvané gravitony. O dalších podrobnostech vás budeme už brzy dále informovat.

Kritici tohoto experimentu se obávají, že by mohlo dojít k problémům daleko přesahujícím jakékoliv představitelné rozměry – nikdo netuší, jak by se černá díra zachovala. Fyzici uklidňují, že všechno je v nejlepším pořádku a že počítají se všemi alternativami...

Co je LHC?

LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Pracovat začal v roce 2008.

Zařízení bylo odstaveno v únoru 2013 kvůli modernizaci a navýšení výkonu. Nyní bude možné provádět srážky částic o síle až 13 teraelektronvoltů (TeV), dosud to bylo sedm TeV. Původně CERN zvažoval, že maximum bude 14 TeV, ale kvůli snaze minimalizovat pravděpodobnost technických závad a chyb se rozhodl výkon snížit.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama