Funguje pravidlo "čím víc sexu, tím víc štěstí"? Vědci zjistili, jak to je!

Je ke spokojenému životu potřeba koňská dávka sexu? Podle vědců rozhodně ne!
Ideální frekvence milování?

Většina magazínů se nám snaží dostat do hlavy myšlenku, že čím více sexu máme v životě, tím jsme šťastnější. Jde ale jen o takovou tu lidovou „moudrost“, nebo je to podložené fakty?

Na tuto hypotézu si posvítili sexuologové z Carnegie University. Studovali po dobu tří měsíců vztah mezi frekvencí sexuálních styků a štěstím na vzorku 128 osob. Přiznávají, že ze statistického hlediska je to málo, ale pro takto náročnou práci je náročné získat větší počet účastníků. A protože jiné studie na toto téma neexistují, budeme se muset smířit alespoň s tímto.

Jak to dopadá, když se lidé do sexu nutí?

Vědci jedné části párů vsugerovali, že dosáhnou lepších výsledků v jiném testu, když budou sex provozovat dvakrát častěji – a páry opravdu zvýšili počet koitů. Výsledek? Ukázalo se, že frekvence nemá na štěstí vliv, spíše naopak. Páry, které zvýšily počet pohlavních styků, byly spíše méně šťastné. Jak je to možné? Zvýšený počet koitů snižoval uspokojení z nich a také zmenšoval touhu po sexu, která je podle této práce stejně pevným poutem jako samotný sexuální akt.

Zmenšení pocitu štěstí bylo u častěji souložících poměrně nízké, ale přesto zřetelné. Vědci si myslí, že za menší radost a uspokojení nemohl ani tak větší počet souloží, nýbrž snaha zvýšit jejich frekvenci. Zdá se tedy, že největší chybu dělají právě páry, které se snaží vztah zachránit častějším milováním – jejich snaha se může snadno obrátit proti nim…

Chyba ve studii. Ale přiznaná...

Autoři přiznávají, že možná udělali chybu, když pokusné „králíky“ do sexu nutili. „Kdybychom sehnali peníze na další kolo experimentů, asi bychom se spíše snažili přimět je k sexu nenásilněji – například tím, že bychom je poslali bez dětí na romantickou dovolenou,“ vysvětluje jeden z autorů George Loewenstein.

Doktor Loewenstein věří, že i když výsledky jeho práce říkají, že více sexu škodí, opak je pravdou. Páry podle něj dnes mají méně sexu, než by bylo vhodné. A že se z výsledků jeho výzkumu mohou inteligentní páry poučit: „Je zbytečné snažit se o kvanta sexu, místo toho je lepší si intimní chvilky pořádně užít a snažit se je vychutnávat naplno, i když jich třeba kvůli tomu bude méně…“

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama