Co Čech, to vynálezce? Omyl, jsme na tom hodně špatně

Češi proti jiným Evropanům skoro nic nepatentují. Kam zmizela naše povaha vynálezců?
Vynálezkyně

Ačkoli se počet patentů v České republice stále zvyšuje, v počtu patentových přihlášek čeští vynálezci podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za ostatními evropskými státy nadále zaostávají.

Za posledních deset let sice podali u Evropského patentového úřadu (EPO) 1211 patentových přihlášek, jde však o 0,09 procenta z celkového počtu přihlášek u evropského úřadu. Nejvíce patentů putovalo na konci loňského roku v ČR do organické chemie, dopravy a skladování a lékařství.

Například na konci loňského roku zaznamenal v organické chemii Úřad průmyslového vlastnictví ČR přes čtyři tisíce platných patentů. Jen loni jich udělil 741. Významný podíl mají patenty u lékařských, zubních a hygienických přípravků. Meziročně se zvýšil počet patentových přihlášek z high-tech oborů, a to o 36 procent díky mikroorganickému a genetickému inženýrství. Tvoří více než polovinu. Naopak českého majitele mají až z 95 procent platné užitné vzory, k nejvýznamnějším oborům patří stavby a doprava a skladování.

gilotina

Vynálezce masové smrti: pacifista s nakažlivě dobrou náladou

Češi se podle ČSÚ nacházejí v počtu podaných patentových přihlášek hluboko pod průměrem celé evropské osmadvacítky. A to i přesto, že počet patentových přihlášek z ČR oproti roku 2004 u evropského úřadu dvakrát vzrostl. Například Rakušané podali v posledních deseti letech u EPO téměř 15 tisíc přihlášek a Němci dokonce téměř 256 tisíc. Loni nahlásily české subjekty u evropského úřadu 14 patentů na milion obyvatel, evropský průměr je přitom 129 přihlášek/milion obyvatel.

Za posledních 19 let bylo v ČR uděleno pro tuzemsko téměř 55 tisíc patentů. Ke konci loňského roku jich platilo ještě 30,6 tisíce. Evropské patenty ověřené pro ČR tvoří až 75 procent. V Česku patří více než polovina platných patentů podnikům. Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je stále Praha.

Výrazně ubylo patentů od tuzemských přihlašovatelů. Ještě v roce 1995 se podíleli 44 procenty na udělených patentech v ČR, loni však pouze osmi procenty. Nejvíce patentů v ČR od roku 1995 bylo uděleno výzkumníkům z Německa, a to 16,3 tisíce, z nichž 57 procent stále platí. Z platných patentů v ČR mělo ke konci loňského roku pouze 7,6 procenta české přihlašovatele. Zahraniční získali v ČR za posledních 19 let téměř 49 tisíc patentů.

Statistiky také ukázaly, že patenty jsou doménou mužů. "Pouze 8,6 procenta platných domácích patentů vytvořily ženy," uvedl Eliáš. Více jich pocházelo z veřejných výzkumných institucí, u nichž jsou autorem až ze 20 procent ženy.

Ne všechny přihlášené vynálezy však patentovou ochranu získají. Podle ČSÚ byl patent z přihlášek, jež čeští badatelé podali v letech 1995 až 2004, udělen necelé polovině z nich. Nejúspěšnější byly přitom veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce, a to více než 80 procent případů. Podniky získají patent v šesti z deseti přihlášek, naopak fyzickým osobám Úřad průmyslového vlastnictví nevyhoví ze 70 procent.

ČTK

Dunlop, vynálezce pneumatiky - Obrázek 1

Začalo to dětskou trojkolkou. Vynález, který změnil svět


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama