Čipová totalita je tady? Švédská firma si očipovala zaměstnance!

Milovníci konspiračních teorií rádi mluví o tzv. čipové totalitě. No, tak dnes dostali do ruky argument...
Mikročip pro ovládání

Mikročip zavedený pod kůží na ruce místo průkazu zaměstnance zavedli v jednom novém švédském kancelářském komplexu. Takzvaná identifikace na rádiové frekvenci (RFID) umožňuje "očipovaným" pracovníkům vstoupit do budovy nebo použít kopírku, aniž se musejí legitimovat.

Nabídku nechat si voperovat čip dostalo na 400 zaměstnanců hi-tech centra. Mezi nimi byl na zkoušku i technologický reportér BBC Rory Cellan-Jones. Nastřelení čipu nebylo podle něj o moc bolestivější než injekce.

Firma vyrábějící mikročipy doufá, že jednou s nimi zaměstnanci budou moci zaplatit i sendvič v kantýně nebo že čip nahradí přihlašovací údaje do počítače. Čipy mohou být naprogramovány také tak, aby v sobě nesly kontaktní informace a komunikovaly s aplikacemi v chytrých telefonech.

Anketa

Nechali byste se očipovat?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

 

"Chceme pochopit tuto technologii dřív, než velké korporace a velké vlády přijdou s tím, že se mají všichni nechat očipovat, třeba berní úřad, Google nebo Facebook," řekl BBC hlavní krizový manažer budovy Hannes Sjoblad.

Všechny budovy komplexu budou řídit počítače prostřednictvím technologie nazývané Internet of Things. Ta sama sdělí správcům kupříkladu to, kdy je třeba zalít kytky, nebo že je nutno uklidit zasedačku.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama