Čína drtivě poráží svět. Za jediný rok překonala Ameriku

Týká se to oblasti solárních elektráren. Čínské impérium se do tohoto energetického zdroje zbláznilo…
Solární panely v Číně

V celých Spojených státech amerických vyrobí všechny solární elektrárny 10 gigawattů elektřiny. Zdá se to jako docela hodně, ale to jen na první pohled. Čína totiž jen za loňský rok vyrobila a instalovalo solární panely, které vyrobí 12 gigawattů energie. Letos přibude nejméně dalších 14 – takže jen za dva roky Říše středu bude mít skoro trojnásobek celkového amerického výkonu…

Jde o vůbec nejvyšší číslo v dějinách – tak rychle a agresivně se zatím do výstavby solárních elektráren nikdy žádná země nevrhla. Experti se ptají, co se děje a proč se čínská energetika vrhla právě směrem, který už Evropa ne-li opouští, tak přinejmenším zpomaluje. Jen pro srovnání: evropská solární super-velmoc Německo nainstalovala vloni výkon 3,3 GW.

Jak to vidíte vy?

Anketa

Mají sluneční elektrárny budoucnost?

Proč?

Tento vývoj v Číně totiž očekával jen málokdo – ještě roku 2010 zněl oficiální čínský plán takto: „Do roku 2015 bude celková kapacita slunečních elektráren 5 GW.

Vývoj cen solárních panelů

Hlavní příčinou je obava Číny z nestability trhu s ropou, ale především neskutečný pád cen solárních panelů. Podívejte se na vývoj jejich cen: kdyby takhle klesaly třeba ceny automobilů, koupili byste si dnes novou Škodu Octavia třeba za 40 tisíc korun… Za 35 let jejich ceny klesly 100krát!

 

Solární nabíječka na auto

První solární nabíječka na auto je krásná. A co účinnost?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama