Budoucnost podle Billa Gatese: všichni budete jíst umělé maso!

Co dělá jeden nejbohatších mužů světa? Vymýšlí, čím se lidstvo bude v tomto století živit. A tohle je jeho vize.
Syrové maso

Minulý týden zveřejnil Bill Gates na svém webu zajímavý materiál: věnuje se v něm tomu, co budeme jíst. Pokud by takovou vizi na svých webovkách zveřejnil nějaký studentík-vegetarián, tak by asi každému připadala komická. Ale Bill Gates by si mohl koupit polovinu hovězího dobytka na celé Zemi – a tak si jeho názor určitě zaslouží mimořádnou pozornost. Co navrhuje?

Podle Gatese (a není v tom sám) byste už teď měli zapomenout na maso – tedy přinejmenším na to ze zvířat. Miliardář se opírá o studie, které ukazují na neudržitelnost dalšího pojídání steaků, karbanátků a párečků. Už dnes s tím máme problémy, ale jak lidí přibývá a přírodních zdrojů ubývá, stane se „výroba“ masa nemožnou.

Medúzy a lidé

Terminátoři proti medúzám: válka budoucnosti se vede už dnes

Gates tvrdí, že právě konzumace masa je jednou z hlavních příčin globálních změn klimatu, ale hlavně není Země dost velká na to, aby nás všechny masem uživila. Příklad? Roku 2000 jsme spotřebovávali asi 14 milionů tun hovězího masa ročně. Jenže v roce 2030 už to bude asi 39 milionů tun hovězího – tedy víc než dvojnásobek.

Bez masa to nepůjde...

Spousta aktivistů a ekologů tvrdí, že jediná šance lidstva spočívá v tom masa se úplně vzdát. Bill Gates tomu nevěří. Naopak, investuje například do společností jako Beyond Meat nebo Hampton Creek Foods, které se pokoušejí vyrobit umělé maso. Nutno dodat, že velmi úspěšně… „Ochutnal jsem jejich umělé kuřecí a nepoznal jsem, že není opravdové,“ píše Gates.

Rajče

Rajčatová slupka je materiál budoucnosti. Co vše z ní získáme?

Umělé maso se samozřejmě nevyrábí z umělé hmoty – nýbrž z rostlin. Přesný popis Gates nezveřejnil, protože věří, že právě v tomto byznysu se budou v budoucnosti točit větší peníze než dnes v počítačích.

Gates má k dispozici přesvědčivé údaje: pro výrobu jednoho kilogramu proteinů hovězího masa je potřeba asi 69 kilo krmiva. Zato na stejné množství „jeho“ umělého masa stačí jen necelých 5 kilo krmiva.

Více se dočtete TADY.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama