Zapomenutý tvůrce vzdušného torpéda byl Čech – a dnes má výročí

Před 85 lety vyzkoušel vynálezce Očenášek v Praze vlastní rakety.
Vzdušné torpédo

Jedním z průkopníků raketové techniky v Čechách, ale i vynálezcem širokého záběru byl technik Ludvík Očenášek, který 2. března 1930 na pražské Bílé hoře vystřelil osm raket vlastní konstrukce (poháněných střelným prachem). Jedna z nich dosáhla výšky kolem dvou kilometrů a zpátky se vrátila na padáku. O Očenáškově úspěchu tehdy referoval i newyorský deník Sun; válka a později komunistický režim ale uvrhly jeho jméno téměř v zapomnění.

Ludvík Očenášek se narodil 4. srpna 1872 v obci Kříše na Rokycansku. Vyučil se mechanikem a vystudoval průmyslovou školu. V roce 1898 si založil mechanickou dílnu, kterou brzy rozšířil na elektrotechnický závod se stovkou zaměstnanců. V témže roce sestrojil i první český monocykl – jednokolo. V roce 1906 zkonstruoval letecký hvězdicový rotační benzinový motor, který v roce 1910 použil v jednoplošníku vlastní konstrukce.

Koncem roku 1933 nastoupil do funkce vedoucího konstrukce automatů u firmy Baťa. Vyvíjel pro ni hydrodynamický člun na reaktivní pohon s nízkým ponorem; nakonec však zůstalo jenom u zkušebního prototypu. Po druhé světové válce už Očenášek konstruoval jen drobnosti – například krabičky na masti a krémy, vylepšené tlumiče zbraní, stroj na odpočítávání tablet.

Zemřel 10. srpna 1949 v obci Dražeň na Plzeňsku...

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama