22. února 2022 01:00

Kouření elektronických cigaret je škodlivé, dokázal nový výzkum

Špatná zpráva pro kuřáky. Pokud si myslíte, že elektronické cigarety jsou zdravé..., tak nejsou

Koření škodí zdraví. I to elektronické

Tým výzkumníků z Kalifornské univerzity v Berkeley v novém výzkumu popsal, že elektronické cigarety vyvolávají stresovou reakci v neurálních kmenových buňkách, které jsou pro správné fungování mozku kriticky důležité. Elektronické cigarety jsou přitom považované za zdravější náhradu klasických tabákových výrobků. Kouření prostě způsobuje škody na lidském zdraví, byť se to tabákový průmysl snaží vehementně popírat.

Kmenové buňky se stávají po celý život specializovanými buňky s mnohem přesněji definovanými funkcemi – mění se na buňky mozkové, kostní nebo třeba na krevní. Jsou na jakýkoliv stres mnohem citlivější než specializované buňky, které se z nich stávají – a díky tomu jsou pro vědce vynikajícím modelem, který umožňuje studovat citlivost na toxické látky, jako jsou třeba ty obsažené v cigaretovém kouři.

Elektronické cigarety jsou zařízení, která nikotin a různé chemické příchutě mění pomocí zahřívání na aerosol. Věda zatím nezná odpověď na to, jakým způsobem by mohly ovlivňovat neurální kmenové buňky, zejména pak mitochondrie. To jsou drobné organely, které fungují jako jakési elektrárny buňky a jsou kriticky důležité pro to, aby byly buňky zdravé.

Vystresované buňky

Nyní vědci na myších kmenových buňkách rozpoznali mechanismus, který pojmenovali SIMH (stress-induced mitochondrial hyperfusion). Jde o obranu organismu, kterou vyvolává právě vystavení aerosolům, z nichž se skládají látky v elektronických cigaretách. Výsledky výzkumu vyšly v odborném časopise iScience. „Přestože byly zavedeny jako bezpečnější, elektronické cigarety jsou škodlivé,“ uvedla Atena Zahediová, která výzkum vedla. „I krátkodobé vystavení může vystavit buňky stresu způsobem, který může při dlouhodobém opakování vést k jejich poškození, nebo dokonce úplnému zničení.“ A dodala, že její výzkum se týká všech produktů, které obsahují nikotin – stejným způsobem tedy poškozuje mozkové buňky i klasické kouření tabáku.

Buňky se chovají jako ovce

Chování buněk, které jsou vystavené tomuto stresu, je podle ní velmi zajímavé: mitochondrie se jakoby objímají. Vytvářejí dlouhé řetězce, aby se navzájem ochránily. Vypadá to podobně, jako když se stádo ovcí seskupí do kruhu, když na ně útočí vlk. Buňky i ovce se tak snaží o to, aby jich co nejvíce přežilo a aby útoku bylo vystaveno jen co nejméně z nich. Když se to ale mitochondriím nepodaří, a ono se to nedaří, když je kouření dlouhodobé, tak umírají. A z jejich kmenových buněk pak nemohou vyrůstat nové specializované buňky – kuřáci jsou tedy mnohem zranitelnější jakýmkoliv poškozením, protože si nemohou tak dobře obnovovat poškozené buňky…

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom