6. září 2017 16:18

Hýčkejme si virus zika. Zachrání nám mozek napadený rakovinou

Zní vám titulek divně? Virus zika přece napadá mozek. Jenže se z něj stává bojovník s rakovinou mozku.

Zika jako hrozba

Přestože epidemie onemocnění virem zika od října 2016 významně ustupuje v Jižní a Severní Americe i v oblasti Karibiku, členské státy EU/EEA pokračují v hodnocení rizik a zvažování jejich redukce. Hlavním způsobem přenosu viru zika je poštípání komárem, ale virus může být přenesen také sexuálním kontaktem nebo krví, krevními deriváty a transplantací orgánů. Onemocnění virem zika v těhotenství může vést u plodu k intrauterinnímu postižení centrálního nervového systému, vrozeným malformacím a úmrtí. Těhotné ženy jsou hlavní rizikovou skupinou a primárním cílem preventivních opatření,“ informoval v únoru Státní zdravotní ústav.

Ve světle takovýchto varování to vůbec nevypadá, že by virus zika mohl být lidstvu jakkoli užitečný. Ostatně kvůli obavám z nákazy se někteří čeští vrcholoví sportovci vzdali šance na medaili na olympiádě v Rio de Janeiru. Přenašečem viru je komár egyptský (Aedes aegypti), dokonce se laboratorně ověřilo, že komár může nakazit svá vajíčka, byť s nepříliš velkou úspěšností. V laboratorních podmínkách bylo nakaženo průměrně jedno z 290 vajíček.

Nejhorší z rakovin

Vyslechnout si z úst lékaře diagnózu „máte rakovinu“ je vždycky zlé. Ale slyšet, „máte rakovinu mozku“ je asi nejhorší. Glie je název pro podpůrný systém nervových buněk ze kterých se mozkový nádor vyvíjí. Glie tvoří kolem 90 % mozku, a právě proto se mozkovým nádorům říká gliomy. Nejedná se o jeden typ, ale o zhruba stovku, přičemž odborníci nevylučují, že budou popisovat další. Ty nejhorší a nejhůře léčitelné jsou glioblastomy, které s ničivým potenciálem prorůstají zdravými tkáněmi.

Zika jako naděje

Virus zika likviduje mozkové buňky. Na tuto základní informaci se vědci z Washington University v St. Louis a University of California podívali z poněkud netradičního úhlu. Když zika „řádí“ v mozku, nemohl by být využit na likvidaci glioblastomu – jednoho z nejhorších typů rakoviny. V USA ročně onemocní kolem 12 000 lidí, v Česku si tuto hrůznou diagnózu vyslechne každoročně několik stovek lidí. Kdo je napaden rakovinou mozku, málokdy žije déle než rok od chvíle, kdy se na jeho onemocnění přijde. „Jeden z vedoucích týmu, virolog Michael S. Diamond z medicíny Washingtonovy univerzity v St. Louis (WUSTL), tvrdí, že virus zika může zlikvidovat právě ty buňky glioblastomu, které jsou zodpovědné za odolnost nádoru vůči všem běžně používaným léčbám a ve svém důsledku i za smrt pacientů,“ píše Stanislav Mihulka na serveru osel.cz

Kmenové buňky glioblastomu dokážou „vyrábět“ další a další buňky, čímž šíří rakovinu dál do mozkové tkáně. Zika u nenarozených dětí napadá kmenové buňky a když vědci „pustili“ virus na vzorek glioblastomu, tedy na mozkový nádor, ukázalo se, že ho začal likvidovat. Vědci následně vpíchli virus do mozku myší nakažených rakovinou mozku. Výsledek se ukázal jako velmi potěšující – myši napadené rakovinou léčené virem zika žily déle.

Zatím nepraktikovaná léčba by mohla vypadat následovně – v případě, že to půjde, tak se nádor chirurgicky odstraní, ale pokud už bude v mozku „moc hluboko“ vpíchne se do mozku virus. Jakkoli to zní absurdně, tak spolu s ozařováním a chemoterapií by mohlo dojít k synergickému efektu a délka dožití pacientů by se mohla prodloužit. Takže nepřítel zika se stává náhle možným a velmi dobrým přítelem. V příběhu je zatím příliš mnoho kdyby, ale může to vypadat jako pohádka, v níž se zlo v dobro obrátí.

Text: Topi Pigula.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom