Čína prý vyzkoušela pokusnou technologii kosmického pohonu. Mlží nebo je dál než jsme si mysleli?

Dočkali jsme se definitivního potvrzení funkčnosti pohonu EM Drive? Tento údajný motor, patentovaný poprvé v roce 2006, má podle svých zastánců skrze doposud neznámý princip vytvářet tah.

Prakticky všechny dosavadní laboratorní testy kosmického motoru přitom lze interpretovat jako důkaz jeho funkčnosti i nefunkčnosti. Vše by mohl rozlousknout test v kosmu – jenže v dobré tradici historie EM Drive je i ten, údajně v režii Číny, stále zahalen rouškou tajemna.

Pokus, na který se čekalo?

EM Drive se zjednodušeně sestává z generátoru mikrovlnného záření směřovaného do kónické měděné nádoby, jíž můžeme přirovnat k vnitřku zvonu. Svými charakteristikami by fungující EM Drive „porušoval“ principy akce a reakce a sliboval by extrémně levné budoucí kosmické cesty – jednoduše řečeno, kosmické lodě by s ním nepotřebovaly obrovské zásoby paliva a mohly létat křížem krážem skoro jako ve Star Treku (tedy, jen podsvětelnou rychlostí). Spekuluje se, že by snad EM Drive mohl využívat doposud neznámých kvantových jevů a fyzikální zákony by doopravdy „neporušoval“, jen by nám pomohl objevit některé nové principy. Také se však spekuluje, že celý EM Drive je ve skutečnosti čirý nesmysl.

Poslední studie pracoviště NASA sice prokázala, že EM Drive zřejmě generuje nějaký tah, naměřené hodnoty však byly řádově nižší než někdejší přísliby vynálezců motoru – a shodou okolností jejich pokles přibližně odpovídal vyšší citlivosti nově aplikované metody měření (byť zjištěný stále tah překonával efektivitu slunečních plachetnic a byl by tak stále užitečný). Skeptici tak předpovídají, že čím přesnější měření bude dále používáno, tím víc se EM Drive nakonec zcela ztratí před očima.

Dosavadní způsoby měření na Zemi mají přitom některé problémy, například je oříškem provést akurátní sběr dat mimo vakuovou komoru. Je tedy možné, že zdání tahu je dáno jenom podmínkami měření.

Je nutné provést test ve vesmíru

Otestování EM Drive v kosmickém prostoru, na dostatečně velkém prototypu, tak může být jediným možným a hodnověrným způsobem, kterým lze existenci principu motoru definitivně ověřit či naopak vyvrátit. Jinými slovy, EM Drive se musí podívat do vesmíru! Původně se mělo za to, že podobný pokus v roce 2017 realizuje společnost Cannae, která by chtěla svou verzi mikrovlnného pohonu otestovat ve vesmíru skrze sadu mikrodružic Cubesat. Jejich motor by i při spojení Cubesatů byl příliš malý, než aby vygeneroval vyšší tah (tedy i kdyby fungoval, jak optimisté doufají), avšak funkčnost by se díky motoru projevila menším atmosférickým třením - jednoduše řečeno, experimentální sonda by shořela pomaleji než obvykle. Nyní však Cannae možná předběhla Čína, která se na konci prosince pochlubila tím, že EM Drive testovala na své nové vesmírné stanici Nebeský palác 2 (Tiangong 2).

Stále v oparu tajemna

Problém je, že čínské oznámení je natolik vágní a přichází bez podpoření jasnými daty, že se díky němu celý případ EM Drive spíše dále zakrucuje, než aby se konečně začal vyjasňovat. Doktor Chen Yue z China Academy of Space Technology (CAST), instituce podřízené China Aerospace Science and Technology Corporation, údajně toliko oznámil, že Čína provádí pokusy na verzi EM Drive na své malé leč nové vesmírné stanici Nebeský palác 2.

Prohlášení reportované novinami IBTimes UK je ovšem plné celé řady nesrovnalostí - Čína prý například provádí pokusy s EM Drive (dle kontextu je zřejmě míněno, že ve vesmíru) po několik posledních let. Nebeský palác 2 byl však na oběžnou dráhu vynesen teprve 15. září 2016 a předešlá stanice Číny se již nějaký čas před tím vymkla kontrole. Naopak o tom, že čínské univerzity testují pohon na Zemi, se ví dlouhodobě – vyšla o tom celá řada recenzovaných studií, EM Drive se zejména od roku 2008 zabývá profesorka Juan Yang ze Severozápadní polytechnické university v Xi´an. Nač by bylo nutné něco takového znovu oznamovat na tiskové konferenci, je tak poněkud nejasné.

Část nejasností snad může pramenit z informací "ztracených v překladu". Nakolik však došlo na Nebeském paláci 2 na testování vně trupu stanice, není prozatím známo. Tou nejvíce konkrétní informací, která z prohlášení vyplývá, je oznámení, že čínský EM Drive vytváří tah o hodnotě několika milinewtonů. Bez podrobností o velikosti motoru či kontextu pokusu je však tato informace stále k ničemu. Přesto můžeme skončit na zajímavé notě – CAST prý plánuje brzy zahájit testování zvětšené verze EM Drive na připravovaných satelitech.

Pokud by Čína skutečně předběhla Cannae a vynesla dostatečně velký EM Drive do kosmu ještě v průběhu tohoto roku, mohli bychom celý "fyziku popírající" motor buď konečně hodit za hlavu, anebo naopak vyhlížet světlé kosmické zítřky.

Text: Ladislav Loukota

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom