25. listopadu 2017 06:00

Cestování letadlem bude za pár let peklo. Co se na nás chystá?

Myslíte si, že cesta v letadle je dost příšerný zážitek už nyní? A to ještě netušíte, co na nás čeká za pár let...

Kvalita komerčního létání upadá – zmenšují se porce jídla i prostor pro nohy. Aerolinky vymýšlejí triky, jak to všechno v budoucnosti zlepšit, ale spíš to vypadá, že z cestování letadlem vytvoří opravdové peklo.

Sedadla proti sobě

Jednou z věcí, které na létání opravdu oceňujeme, jsou sedadla za sebou. Nemusíte, na rozdíl třeba od vlaku, zírat několik hodin do obličejů vašich spolucestujících. Sledovat na letu Evropa–Amerika 12 hodin upocené a případně ve spánku slintající exoty je zážitek, který si asi přeje jen málokdo.

Bohužel aerolinky to vidí jinak. Například britské Thomson Airways si přesně tohle přejí. Podle jejich studie cestující po ničem jiném netouží – a tak už brzy letadla se sedadly naproti sobě vzlétnou. Co by mělo na tomto způsobu dopravy lákat?

V Thompsonu si myslí, že sedadla proti sobě udělají z letu více společenskou záležitost a ocení je především rodiny s dětmi. Nevěříme…

Další alternativa, o které se mluví, vypadá ještě hrůzněji. V zájmu úspory místa totiž některé aerolinky uvažují o cestování ve stoje. Tento styl cestování není nijak výjimečný na přeplněných linkách mezi středoasijskými státy, pro Evropana je to ale noční můra.

Kilometrická banka

Pokud by byl letecký průmysl samostatnou zemí, dostal by se v žebříčku států s největší produkcí oxidu uhličitého spolehlivě do první desítky. "Letecké" emise CO2 vzrostly od roku 2005 o 70 % a s rostoucím zájmem o leteckou dopravu se předpokládá, že se jejich úroveň do roku 2050 zvýší o 300-700 %.

To pochopitelně nenechává chladnými nejen švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, ale především letecké dopravce. Jeden z návrhů uvažuje o zavedení letů na příděl. Každý občan by měl první rok nárok na 500 km letecké dopravy s tím, že by další rok obdržel 1000 km a každý další rok vždy dvojnásobek. Spočítejte si, jak dlouho byste čekali na zpáteční let do New Yorku...

Nejblbější nápad světa

Milí inženýři z Airbusu, neberte si to osobně, ale ten nápad s průhledným letadlem bez oken je nesmysl. Ve vizi této společnosti by měly být letouny vyrobené ze syntetických biopolymerů. To znamená, že by se daly na povel zprůhlednit, případně by fungovaly jako obří obrazovky, na něž by se dala promítat krajina probíhající pod vámi.

Nádhera? Jak pro koho. Když uvážíte, že podle statistik bývá na každém letu přibližně 30 procent lidí se strachem z létání a 13 procentům cestujících bývá špatně od žaludku, stala by se cesta takovým letadlem rychle peklem.

V tomto případě se však není zase tolik čeho obávat: na rozdíl od předchozích dvou příkladů jde zřejmě o velmi futuristický plán. V Airbusu si myslí, že by první taková letadla mohla vzlétnout asi za 35 let…

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom